Кога страста исчезнува: Експертите советуваат како да ја разбудите желбата

Во долгорочните врски, и подоцнежните бракови, сосема е нормално дека со текот на времето има опаѓање на страста помеѓу партнерите, и активностите во кревет стануваат поретки, а ова неодамна, според експертите, секако придонесе уште повеќе изолацијата и повеќе време поминуваме со партнер.

Многу парови, според истражувањето, практикуваат подолг секс, но само еднаш на секои две недели, отколку брз секс до три пати неделно. Покрај преференциите, зачестеноста на сексуалниот однос зависи и од либидото на партнерот – кое значително се намалило кај многумина за време на пандемијата, според студијата на компанијата за сексуални играчки „Lovehoney“.

Нормално е, велат експертите, да се разблажи сексот во одредени фази, но многумина го изгубија интересот заради изолација и постојано поминување време со партнер, а некои поради нервозата и вознемиреноста што ја чувствуваат за целата ситуација со коронавирусот. Сето ова негативно влијае на либидото, но не мора да стане хронична состојба, но страста за врската може да се врати.

Започнете го разговорот

Најважно е да разговарате со вашиот партнер и да имате отворена комуникација. Запомнете како беше порано, што се смени во спалната соба, но и во секојдневниот живот, па обидете се заедно да ја пронајдете причината за проблемот и решението.

Најдете време само за себе

Одвојте малку време за себе, посветете се едни на други, уживајте во вечера и свеќи, филм или музика, разговарајте, обидете се повторно да се поврзете и да направите нешто што не сте го правеле долго време, затоа што сте паднале во рутина предизвикана од карантин.

„Оживејте ги“ старите навики

Не мора да бидете дома секој пат. Дозволете си викенд во хотел, на море или на планина. Се заведувате како сега да сте се запознале. Облечете се како што се облекувавте на почетокот на вашата врска, советуваат експертите и додаваат дека сексот има многу позитивни ефекти врз здравјето – го намалува стресот, релаксира, ја зајакнува самодовербата, ја ублажува болката и го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Прочитајте и: Овој проблем во креветот често ги погодува мажите…

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време