Како да согорите што повеќе калории со секс? Еве го одговорот

И сексот може да биде одличен вид физичка активност

Многумина сметаат дека сексот е некаква физичка активност. Сепак, сексот дефинитивно не е вид на вежба, но на некој начин може да влијае на потрошувачката на калории во некоја намалена форма.

Спроведени се неколку студии кои го следеле трошењето енергија за време на вежбање и сексуални активности. Резултатите покажале дека мажите губат 4,2 калории за време на една минута секс, а жената губи 3,1 калории во минута. За време на целото времетраење на сексот, кое во оваа студија беше дваесет и пет минути, маж троши вкупно 101 калорија, жена 69.

Како да согорите што повеќе калории за време на сексот?

Една од најдобрите опции е да го направите подолг сексуалниот однос, што значи да трае подолго отколку што вообичаено вежбате. Покрај тоа, колку е потопла просторијата, толку повеќе ќе се потите, а во исто време согорувате и дополнителни калории. Не двоумете се да пробате различни пози бидејќи токму положбите влијаат на тоа колку калории согорувате.

Со сето тоа, не заборавајте за придобивките што ги дава сексот. Истражувањата покажаа дека мажите кои имале секс најмалку двапати неделно имаат помала веројатност да развијат срцеви заболувања во споредба со мажите кои имале секс само еднаш месечно.

Покрај тоа, важно е тука да се спомене дека сексот го ублажува стресот и обезбедува подобар сон, релаксација и обезбедува можност за постигнување пријатни сензации.

Прочитајте и: Грешки што можеби ги правите во сексот според порно sвездите

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време