Експерт за секс тврди: Мажите не знаат како сексуално да возбудат жена, а еве и зошто

Само 39 проценти од анкетираните млади мажи за истражување на сексуално задоволство го добиле своето знаење од сигурен извор, а останатите учеле од порнографијата и сопственото искуство.

Надија Бокоди, експерт за секс од Австралија, откри дека мажите не се целосно свесни за тоа како сексуално да возбудуваат жена и тоа е поврзано со студија која покажа дека 50 проценти од мажите не знаат како да ја најдат вагина на цртежот на женското тело.

– Ова не е нова вест за жените. Ако пишувањето за женско задоволство ме научи нешто, тоа е дека мажите едноставно не разбираат како да возбудат жена – рече Надија.

Таа исто така тврди дека мажите честопати чувствуваат дека нивните партнерки никогаш не глумеле оргазам, но тоа не е точно затоа што жените ретко признаваат дека не постигнале задоволство за време на сексот. Покрај тоа, открива дека само 39 проценти од младите мажи анкетирани за истражување на сексуално задоволство го стекнале своето знаење од сигурен извор, наместо да учат од порнографијата, сексот и сопственото искуство.

Надија тврди дека проблемот започнува во адолесценцијата кога момчињата зборуваат за своите сексуални искуства како да зборуваат за градежна работа, наместо како да имале интимен момент, користејќи жаргон како „плескање“ или слични зборови за да опишат секс.

– Овозможувањето на млади мажи да гледаат на жените преку објективот на објективизација ја намалува нивната способност точно да го толкуваат и препознаваат нивото на возбуда на нивниот партнер. Сè додека воспитуваме момчиња во култура што на девојчињата гледа како на работи за докажување на нивната мажественост, не можеме да очекуваме да прераснат во мажи кои не се ништо друго туку апсолутно несвесни за тоа како функционираат телата на овие жени – додаде Надија.

Прочитајте и: Секс наместо тренинг? Еве колку калории можете да потрошите за само половина час

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време