Чудни феномени на оргазам за кои можеби не сте знаеле

Овие чудни несакани ефекти од оргазмот нè изненадија. Што ќе кажете?

Секој што доживеал оргазам многу добро ги знае неговите добри страни. Од ублажување на стресот, ублажување на болката, подигнување на расположението… Сепак, дали знаевте дека оргазмот може да има свои негативни страни, односно несакани ефекти? О, да. Некои од нив може да бидат исцрпеност, хаос во главата, болка во стапалата… Мит или вистина? Пресудете сами.

Според една студија објавена во „Sexual Medicine Reviews“, оргазмот во некои случаи може да донесе и некои чудни несакани ефекти. Прочитајте какви:

Грип

Да, грип. Синдромот на постгазматска болест (ПОИС) е ретка состојба во која едно лице развива симптоми слични на грип и алергии по оргазмот, или со партнер или по мастурбација. Обично се јавува кај мажи по ејакулација, но и жените можат да имаат симптоми. Симптомите можат да се развијат во рок од неколку секунди, минути или часови по оргазмот и обично траат два до седум дена пред да исчезнат сами од себе. Тие вклучуваат замор, слабост, главоболка, треска, болки во грлото и затнат нос. Истражувањата сугерираат дека тие се активирани од автоимуна реакција на сперма кај мажи, а кај жените е поврзана со ткиво околу вагината.

Главоболка

На клиниката Мајо, тие истакнуваат дека сексуалните главоболки можат да се зголемат со зголемувањето на сексуалната возбуда, непосредно пред или по оргазмот.

Кивање

Една статија објавена во „Journal of the Royal Society of Medicine“ открива дека кивањето како одговор на оргазмот е „можеби многу почестo отколку што се очекуваше“, но малку се зборува за тоа поради непријатноста.

Болка во стапалата

Извештајот за синдромот на оргазам на стапалата истражувал случај на жена која „се пожалила“ на несакани оргазмични сензации на левата нога. Тие доаѓаат понекогаш спонтано, понекогаш за време на сексуално возбудување. Звучи чудно? И е. Невообичаената појава на крајот е поврзана со делумно оштетување на нервите за време на претходна операција.

Смеа

Зголемените емоции можат да доведат до неконтролирано смеење, а токму оргазмот стимулира ослободување на моќни хормони како што се допамин и окситоцин.

Плачење

Плачењето може да биде уште еден несакан ефект на оргазмот. Тоа е всушност тагата по сексот (позната како посткоитална дисфорија) што е многу честа, а студијата покажа дека дури 46% од испитаниците ги имаат овие симптоми барем еднаш во текот на животот.

Прочитајте и: Се согласив сопругот да донесе друга жена во нашиот кревет: Сега ме јаде љубомора!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време