3 прашања за луѓе кои сметаат дека немаат доволно секс

Кога станува збор за сексот, многу работи се однесуваат само на личен избор и вкус. Но, честопати се поставуваат прашања: „Колку секс е доволно секс?“ и „Дали е нормална мојата желба или не?“.

Кога станува збор за желби, фантазии и фетиши, сите активности се нормални за време на кои на сите им е пријатно и за време на кои никој не прави ништо против ничија волја. Прашањето што луѓето најчесто го поставуваат во психотерапија или терапија во парови се однесува на зачестеноста на сексуалниот однос. Повеќето сексуални терапевти велат дека оние бракови во кои сексот се случува помалку од 10 пати годишно може да се карактеризираат како бракови без секс. Но, некои експерти ги изоставуваат бројките и нагласуваат дека е важно само она што вас ви е важно. Подолу ќе најдете три прашања што треба да си ги поставите ако се прашувате дали зачестеноста на сексуалниот однос во вашата врска е „нормална“.

Кое е вашето нормално?

Со текот на времето, партнерите наоѓаат заеднички ритам. Овој ритам е нивен „нормален“ затоа што „нормалниот“ како таков не постои, секој го доживува на свој начин. Ако забележите дека сте испаднале од вашиот „нормален“ ритам и дека работите се менуваат, разговарајте со вашиот партнер. Искрен и конструктивен разговор е половина од работата.

Што се случува во моментов во животот на вас и вашиот партнер?

Ако сте забележале промени и се случуваат работи што не се случиле порано, запрашајте се дали вашиот живот поминал низ некои промени во последно време, дали се случува нешто ново, дали сте под стрес и слично. Постојат различни транзиции во односите. Тоа може да биде доаѓање на дете во вашиот живот, бременост, одлука за заеднички живот, преселување на друго место, нови работни места и слично. Сето горенаведено може да влијае на вашиот сексуален живот и зачестеноста на односот.

Дали сте задоволни?

Понекогаш се случува надворешните фактори (значително) да не се променети, но сексот стана поредок. Можеби сте прочитале во медиуми и книги цифра што паровите ја означуваат како нормална кога станува збор за количината на секс за еден месец и не одговара на вашите броеви. Влеговте во разговор со пријателите и сфативте дека со нив работите се различни. Во такви ситуации, најважното прашање е дали сте добро и дали сте задоволни. Ако одговорот е „да“, не плашете се, испрашувајте се или помислете дека правите нешто погрешно. Исто така, прашајте го вашиот партнер дали е задоволен и отворено разговарајте за интимните врски. На тој начин ќе излезете со најдобриот одговор. Ако поретко сексуалната активност ви одговара на вас и на вашиот партнер, никој не смее да ви каже дека правите нешто погрешно.

Прочитајте и: Ова се вашите 5 сексуални права

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време