Некои луѓе се предодредени да бидат прељубници…

Што вели науката?

Сексуалниот инстинкт може да се сврти во нечија предност во моногамниот однос, а не против самиот себе, велат експертите. Вродените машки и женски особини можат да ја направат моногамијата во врската неодолива за двајцата.

Статистиката открива дека половина од браковите завршуваат со развод, а повеќе од 50 проценти од мажите и жените имаат вонбрачни афери. Се проценува дека 20 проценти од брачните партнери имаат секс само помалку од шест пати годишно.

Антрополозите и зоолозите веќе една деценија тврдат дека помалку од три проценти од цицачите се природно моногамни и дека тоа не е во природата, ниту на животните, ниту на луѓето. Луѓето обично имаат тенденција да бидат моногамни затоа што генетски веруваат дека интимноста е поудобна, со што полесно се постигнува. Физиолошките фактори исто така играат улога.

Така, на луѓето со повисоко ниво на тестостерон им е потешко да останат моногамни. Современата технологија, како што се Интернетот и мобилните телефони, во последниве години го сменија лицето на моногамија, бидејќи им овозможуваат на луѓето полесна можност да измамат.

Природната женственост и машкост се важни за верноста

Сексуалниот инстинкт може да се сврти кон нечија предност во моногамен однос, а не против самиот себе, велат експертите. Вродените машки и женски особини можат да ја направат моногамијата во врската неодолива за двете страни, бидејќи тие ја зголемуваат сексуалната желба додека истовремено го примаат спротивниот пол.

Жените имаат вродена женственост, што ги прави отворени, ранливи и чувствителни за мажите. И двајцата имаат корист од тоа затоа што овозможува подлабоко ниво на сексуално исполнување бидејќи им е полесно на жените откако ќе се отворат и веруваат, а мажот може да ѝ обезбеди заштита и засолниште.

Спротивно на тоа, ако мажот е нежен, партнерот се чувствува безбеден и сакан од него и се создава врска на доверба. Ако овие улоги се наизменични, а страста за личност на партнерот се одржува, не е толку невозможно да останете верни.

Прочитајте и: Како да ја вратите довербата во партнерот?

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време