Зошто мајките се важен фактор во нашиот љубовен живот?

Истражување открива

Научниците тврдат дека мајките им пренесуваат на своите деца одредени карактерни црти и дека се клучни за судбината и стабилноста на љубовните врски!

Клер М. Камп Душ, личноста која го водела истражувањето кое се занимавало со ова прашање, воедно и доцент за етнологија и социологија на Универзитетот во Охајо, потврдила дека мајките имаат големо влијание врз нашиот социјален равој.

Бројот на сопствени партнери и бројот на партнери на мајката е генерално многу сличен.

„Откривме дека мајките одлучуваат колку се привлечни за нивниот партнер преку одредени карактерни црти и однесувања“, рече таа.

Научниците испитувале податоци од долгорочно истражување во кое учествувале 13.000 луѓе. Меѓу другото, тие го испитаа влијанието на родителскиот развод врз подоцнежните емотивни врски на децата.

Не е докажано дали децата ќе ги менуваат партнерите почесто, но резултатот јасно укажа дека можноста и подготвеноста за врска се пренесува од мајка на деца.

Ова значи дека е многу веројатно дека имаме слични односи како и нашите мајки.

Прочитајте и: Што да направите кога поранешната љубов ќе ви се јави после раскинувањето?

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време