Знаци кои укажуваат дека е време да го пуштите партнерот ДА СИ ОДИ!

Кога сакаме некого, нашата приврзаност кон таа личност е огромна и таквата љубов не е лесно да се испушти. Честопати се држиме до некој што не ни дава ништо повеќе и кој го задушува дури и она малку живот што постои во таа врска.
Ние не практикуваме љубов кога гледаме дека другата личност очигледно сака да си замине и ја држиме како затвореник, принудувајќи ја преку вина да остане или наоѓајќи причини да ги убедиме дека е подобро да останат.
Понекогаш инвестираме толку многу во врска – возраст, пари, работи и заеднички дом, има заеднички пријатели, деца – така што само откажувањето се чини глупаво. Одеднаш. Неодговорно. И во нашите срца, емоционално невозможно.
Но, ако некое лице ви кажало или ви покажало на толку многу начини дека неговото срце повеќе не е со вас, дали најмилостивото нешто што можете да го направите за себе и за таа личност е да ја пуштите?
Зарем не чувствувате дека заслужувате подобро? Зарем не заслужувате да бидете со некој што е целосно со вас?
Неверојатно е тешко да се одлучи во кој момент треба да се откажеме и да ја пуштите. Само вашето срце го знае одговорот. Но, еве неколку знаци кои покажуваат дека ова треба да се направи:

 

5 знаци дека е време да го пуштите вашиот партнер
1. Дали сте во врска затоа што чувствувате дека вие или вашиот партнер тоа го „должите“?
Никој ништо не ни должи.
Ние си должиме на самите себе да се сакаме доволно и да ја напуштиме врската кога другата личност не нè сака како што заслужуваме.

2. Дали останувате во врска поради страв?
Страв од осаменост? Страв од финансиска несигурност?
Страв дека никогаш повеќе нема да најдете некој друг што ќе ве сака?
Ако е така, време е да одите. Стравот не е причина да останете во врска.

3. Дали вашиот партнер вложува многу енергија во зајакнување на врската како и вие?
Не слушај што вели тој. Погледнете што прави.
Потребни се две лица за врската да функционира.

 

4. Дали сте најдобрата верзија на себе со таа личност (или најлошата)?
Не кога работите беа добри. Сега. Дали сте најдобрата верзија за себе со вашиот партнер – сега?
И, дали вашиот партнер е најдобрата верзија на себе со вас?
Ако сте најлоши еден со друг – лутина, љубомора, несигурност – одговорот веројатно е не.

5. Дали можете искрено да кажете дека сте најдобрата личност за вашиот партнер?
Или е можно да има некој што повеќе би му одговарал, како што тој станал со текот на годините?
Понекогаш луѓето нè надминуваат. Или ние нив. Или сакаме различни работи.
Ова е точката во која мора да бидеме искрени со самите себе и да прифатиме дека повеќе не можеме да бидеме вистински партнер на саканата личност.
А, вистинското самољубие е создавање простор за да може да се појави некој друг, некој што ќе не сака на начинот на кој заслужуваме.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време