Знаци дека чувствувате емоционална и ментална злоупотреба во врската

Иако за неа недоволно се зборувало низ историјата, злоупотребата, за жал, е дел од меѓучовечки односи, а љубовните врски не се исклучок кога станува збор за неа.

Факт е дека жените се воспитуваат, учат и третираат поинаку, и како што одиме понатаму и повеќе во минатото, оваа разлика, во однос на мажите, е посилна и поизразена. Жртви на насилство и злоупотреба многу добро можат да бидат мажи и деца. Но, заедничко за многу од овие жртви кога станува збор за нефизичко насилство е фактот дека многумина не се свесни за тоа. Физичкото насилство е полесно да се препознае отколку менталното и емоционалното. Но, тоа е, за жал, чест и честопати незабележан дел од врската. Ви донесовме неколку знаци кои покажуваат дека сте во врска со личност која ве малтретира психички и емоционално.

Ве тера да се сомневате во себе

Ако личноста со која сте во врска не ги цени вашите аргументи и каже дека сте неразумни и луди за вашите забелешки, таа личност ве измамува и ве тера да се сомневате во сопствената ментална состојба. На сличен начин, таа личност веројатно ќе ве наведе да се сомневате во сопствените способности, доблести и да ги преиспитувате вашите желби и сè што не сте биле порано.

Тој не ги цени вашите чувства

Во моменти кога вашиот партнер прави нешто несоодветно и јасно покажувате дека ве повредило, треба да добиете разбирање и поддршка од другата страна. Ако во тој момент ве исмеваат и ги занемарувате чувствата што ги посочивте, треба да знаете дека имате работа со токсична личност.

Тој ви се потсмева

Хуморот е голем и важен дел од врската за многу луѓе. Но, лицето со кое сте во врска никогаш не треба да се смее на вашата неспособност и да ве исмејува за работите за кои сте чувствителни. Смеењето на такви работи е всушност потреба да се покаже моќ над друга личност. Не дозволувајте тоа да се случи.

ФОТО: Pexels

Не ја почитува вашата приватност

Проверка на пораки, е-пошта, финансии и какви било други лични граници апсолутно не е дозволено во врската. Секоја личност, без разлика во каква врска е со друга, треба да ја има приватноста на таа лична граница. Не дозволувајте другата личност да ви ја сруши без дозвола и не се согласувајте на врска во која некој ве контролира на наведените начини.

Тој ви забранува дружење со драги луѓе и зборува против нив

Забраните од каков било вид во никој случај не смеат да бидат дел од врската. Ако другата страна постојано зборува со вас против драги луѓе, ве свртува против нив и ви забранува да се дружите, треба да знаете дека ова е друга форма на контрола што тој сака да ја има над вас. Таквите луѓе ги доживуваат останатите како закана.

Ве понижува пред другите

Секоја врска треба да претставува врска заснована на взаемна поддршка и разбирање. Ако лицето со кое сте во врска ве понижува пред другите, кога сте сами или зад грб, треба да ја прекинете таа врска.

Тој има лути испади

Луѓето кои сакаат да добијат контрола над другите, честопати имаат испади во моменти кога ќе сфатат дека нивната контрола не успеала. Таквите луѓе ќе викаат, ќе имаат бес, навреди, понижување и понекогаш ќе бидат пасивно агресивни.

Ако некогаш сте ги доживеале овие форми на насилство, мора да знаете дека не сте сами и дека секогаш можете да им се обратите на блиски или професионални луѓе.

Прочитајте и: Работи што не треба да се случуваат во врските за кои многу жени не се свесни

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време