Забавна математика: Кога пристигнува вистинската љубов?

Математичарите успеаја да пресметаат на која возраст (најверојатно) ќе се сретнеме со совршениот партнер …

Нашиот љубовен живот може да се толкува преку теоријата на математиката.

Математичарот д-р Хана Фрај спровела истражување кое открило во која возраст луѓето најверојатно ќе најдат вистинска љубов. Во своето истражување, таа се потпираше на математички обрасци, статистика и алгоритми, вклучувајќи ги и она што го нарече „оптимална теорија на застанување“.

На кратко, постојат голем број на луѓе со кои ќе се дружиме за време на нашиот живот, и овие односи ќе се разликуваат по квалитет.

Според оваа теорија, можеме да предвидиме колку хипотетички партнери ќе имаме пред да го најдеме „вистинскиот“. Исто така, ни дава до знаење кога да престанеме да бараме и да се посветиме на најдобриот кандидат.

Ги максимизираме шансите да најдеме совршен партнер по 27-та година од животот.

Математиката ни кажува дека шансите да се најде вистинска љубов кај луѓето што ги познаваме во текот на првите 37 проценти од љубовниот живот се многу мали. Да речеме дека сакате да стапите во брак пред 40-та година и започнавте да се забавувате кога бевте на 15-годишна возраст. Ова значи дека најверојатно нема да го најдете идеалниот партнер на возраст од 15 до 27 години.

На возраст помеѓу 27 и 35 години, постои „прозорец“ што ви овозможува да изберете некој што е подобар за вас од кој било претходно со кој сте се дружеле. Тоа е затоа што тогаш може да се погледнат сите тие 37 проценти и да се споредат.

Неуспешните врски се корисни

Сите луѓе со кои сте биле пред да наполните 27 години се дел од процес што ќе ве наведе да пронајдеме вистинска љубов. Вашето љубовно искуство и минатите врски ви овозможуваат да научите од нив и да разберете што очекувате од романтичен партнер.

„Овие први љубови ја подобруваат нашата способност за набљудување, ни помагаат да ја идентификуваме личноста што најмногу ни одговара. На крајот на дваесеттите и кога ќе влеземе во триесеттите години, ќе бидеме доволно зрели и искусни, така што ќе имаме пореални очекувања од она што го барате во врските“, вели д-р Фрај.

Ние секогаш го правиме тоа потсвесно

Можеби сте забележале дека некако го одложувате, дури и ако не ги знаете сите овие работи по математика. Несвесно, си даваме малку време да експериментираме и да го „тестираме теренот“ кога сме млади. Почнуваме сериозно да размислуваме за потенцијалниот „материјал за брак“ само кога ќе ја пополниме средината или ќе се приближиме кон крајот на дваесеттите години.

Теоријата на д-р Фрај го поврзува човековото однесување со математиката, но љубовта секогаш ги надминува бројките. Математиката не лаже, но ниту срцето. Значи, ако сте нашле некој со кого можете да замислите да го поминете остатокот од животот пред да наполни 27 години, тоа не значи дека тој не е вашата вистинска љубов. Одете по она што мислите дека е најдобро за вас.

Прочитајте и: Осум видови љубов според античките Грци

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време