За кои работи најчесто се расправаат паровите?

Совети од експерт

Кавгите во врски и брак се неизбежни и сосема нормални.

Всушност, кај парови кои никогаш не се караат, нешто веројатно не е во ред.

„Доколку никогаш не се спротивставите на партнерот, репресираниот гнев може да ја ослабне и да ја прекине врската со текот на времето“, предупредува советникот за брак, Сузан Хајтлер, која споделува пет кавги што сите парови порано или подоцна ги имаат и како да ги надминат полесно.

Расправа за пари

Дури и најсреќните парови се расправаат за тоа како ќе ги трошат тешко заработените пари, а Хајтлер тврди дека причината за ваквите кавги е често многу подлабока од обичниот факт дали можете да си дозволите нешто.

„Обично проблемот е во различен систем на вредности кај партнерите“, објаснува брачниот советник.

Иако расправиите околу парите се вообичаени, тие честопати можат да доведат до прекин на врската, а за да спречите тоа да се случи со вас, Хајтлер го советува следново: „Следниот пат кога ќе се најдете во ситуација кога вашиот партнер сака да купи нешто, а вие не (или обратно), разгледајте дали лицето што се спротивставува на набавката треба да се откаже од нешто заради тоа“.

Ако одговорот е да, планирајте буџет за да видите дали сè уште може да биде изводливо и ако откриете дека вашиот партнер е сè уште против купувањето, време е за подлабок разговор.

„Можеби лицето кое се спротивставува на набавката смета дека тоа е непотребно трошење пари и разговорот може да ви помогне да добиете поинаква перспектива и полесно да сфатите како да продолжите“, вели советникот.

Кавга околу сексот

„Врските во кои недостасува секс се ранливи, особено кога постои голема диспропорција во желбата. Тоа може да биде голем проблем“, рече Хајтлер.

Ако сте во таква врска, никогаш не треба да го игнорирате овој проблем и најдобро е да разговарате со партнерот за тоа и да се обидете да се договорите колку често ќе водите љубов.

„Поради ваквите расправии, но и за да се избегне оваа тема, луѓето на кои им недостасува секс во врска често вршат прељуба“, предупредува брачниот советник.

Кавга околу искажување гнев

Ако едното лице пораснало во семејство каде е вообичаено да се искаже гневот, а другиот во семејство кое избегнува повишување на тонот, тензиите се неизбежни“, објаснува Хајтлер и ги советува паровите да зборуваат за тоа кога и двајцата се мирни и да се обидат да најдат начин да ќе ги искажат своите чувства без експлозивно однесување.

Кавга за родителите

Ако вашиот партнер лудува кога мајка ви ви се јавува секој ден за време на ручекот или ве вознемирува кога неговите родители ненајавено ќе дојдат во вашиот дом, време е да поставите некои граници. Може да имате различни погледи за тоа што е добро, а што не, но важно е да ги почитувате ставовите на вашиот партнер.

„Клучот е никогаш да не го критикувате семејството на вашиот партнер, туку да се обидете да најдете компромис“, предупредува брачниот советник.

Кавга за домашните обврски 

За домашните обврски важно е јасно да се дефинира кој што работи дома, во спротивно, ќе има проблеми, според советникот.

„Ми пријде двојка која постојано се расправаше за валканите чинии. Тој рече дека ќе го измие, а садовите само се натрупаа во мијалникот, што ја налути неговата сопруга“, вели Хајтлер, истакнувајќи дека фер распределбата на одговорностите е клучна за мирот во домот.

Прочитајте и: Како да ги препознаете знаците на емоционална злоупотреба во врска?

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време