Ваквото однесување на партнерот во кавга укажува на големи проблеми во врската

За некои парови, дури и најмалата расправија завршува во голема кавга, извици и навреди, што укажува на тоа дека некои луѓе едноставно не знаат како да го решат конфликтот на нормален начин.

За да се реши конфликт, потребно е да знаете како да ги признаете сопствените грешки, да бидете емпатични, да имате волја за разговор и да знаете како да се согласите на компромис. Но, ако кавгите во вашата врска секогаш завршуваат со некој што излегува како победник, а другата страна се чувствува понижено, тоа е знак дека сте во нездрава врска.

Како да препознаете неприфатливо и опасно однесување во врската?

Луѓето на кои им недостасува емпатија и кои не знаат како да се однесуваат за време на дискусии и расправии, постојано ќе ги повторуваат истите одбранбени механизми. Негирање, префрлување на вината и улогата на жртва – по тоа можете да ги препознаете таквите луѓе. Така, лицето кое има нездрави модели на однесување за време на расправија ќе ги негира сопствените грешки, вината ќе ја префрли на својот партнер и постојано ќе истакнува дека е жртвата е во целата ситуација.

Луѓето кои го прават ова, всушност имаат проблем со доживување и гледање на себеси, тие не се емпатични, имаат затворен ум и ниска самодоверба. Нивниот поглед на себе зависи од начинот на кој другите луѓе ги гледаат и затоа никогаш не треба да бидат виновни за ништо. Бидејќи таквите лица немаат капацитет нормално да ги решат проблемите во односите, тие ќе прибегнат кон манипулативни методи за да ја постигнат својата цел. Тие често ќе го навредуваат својот партнер, ќе ја всадат вината кај другата страна и ќе го напаѓаат својот партнер сè додека тој или таа не се предаде. Сето ова укажува на емоционална злоупотреба.

Ако забележите такви модели на однесување кај личност со која сте во емотивна врска, побарајте помош и побарајте излез од таквата врска. Она што е најголем проблем во ваквите врски е фактот дека луѓето кои играат улога на жртви за време на кавги се најчесто партнери кои се грижат и поддржуваат надвор од кавги и конфликти. Но, без оглед, треба да знаете дека здравата и стабилна врска подразбира нормално однесување за време на помали и поголеми кавги.

Прочитајте и: Дали вашето однесување е причината зошто (нова) љубов не е ни на повидок?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време