Три работи што можат да ги охрабрат жените да изневеруваат

Носењето чорапи во кревет, фокусирањето на задоволување на сопствените потреби и нарцисоидното однесување се навики кои најлесно ќе ги принудат партнерите во туѓ кревет, покажа неодамнешното истражување на вонбрачни врски на повеќе од 4.000 луѓе на британската веб-страница Викторија Милано.

Меѓу главните причини што ќе ја охрабрат жената да изневерува е некреативно однесување во кревет поради кое сексот секогаш изгледа исто и се „прави“ рутински, како и прескокнување на предиграта, велат истражувачите. Жените, доколку изневерат, ќе го започнат ова однесување по третата година од бракот, а мажите малку подоцна од тоа. Заеднички мотив и за прељубата е здодевноста.

Интересно, причините поради кои мажите изневеруваат беа многу различни, за момците недостатокот на секс ги наведува како главна причина за изневерување на постојан партнер, додека жените не го наведоа тоа во нивните пет главни причини. Истражувањето исто така го разби популарниот мит – дека на мажите им е потешко да останат верни. Имено, они со изневерување обично „почнуваат“ по 3 години и 10 месеци брак, подоцна од жените.

Прочитајте и: Овие 15 работи за време на сексот ги прават само партнерите кои вистински ве сакаат

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време