Средношколските пријателства имаат изненадувачко влијание врз вашиот љубовен живот

Истражување открива

Можеби долгите телефонски разговори со вашата најдобра пријателка се главниот виновник зошто сè уште не пронаоѓате љубов, но можеби тие ве учат како да функционирате во долгорочни врски подоцна.

Тоа беше студија која ги разгледуваше адолесцентните односи со врсниците и откри дека луѓето кои имаат силни, блиски, платонски пријателства на возраст меѓу 13 и 18 години, ја наоѓаат љубовта подоцна во животот. Конкретно на возраст меѓу 27 и 30 години.

Љубовта во средното училиште, од друга страна, нема никаква врска со подоцнежната љубовна благосостојба.

„Адолесцентните романтични врски обично се краткотрајни и, како такви, се чини дека не придонесуваат тинејџерите да ги научат вештините што им се потребни за иднината“, објасни ко-авторот на студијата Рејчел К. Нар, докторски студент на Универзитетот во Вирџинија.

Имено, луѓето кои во најчувствителните години на растење, во времето кога хормоните „дивеат“, кои успеаја да одржат пријателства, подоцна можат да прифатат туѓи разлики, да работат на себе и благодарение на сето ова, да ја одржат својата љубовна врска.

Прочитајте и: „Волшебниот“ збор што ги тера мажите да реагираат како што сакаме и очекуваме

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време