Што е тоа компетитивен флерт и како се „користи“?

Истражувачите се осврнале на тактиките што жените ги користат за да се ослободат од конкуренцијата додека заведуваат маж. Тие научија дека овие тактики можат да бидат успешни, но само на краток рок.

Конкурентен флерт е израз што се користи за да се опише жена која сака да му соопшти на мажот дека е заинтересирана, но истовремено да им покаже на другите жени дека тој е „нејзин.

Ова е однесување на кое често сме сведоци ако за време на викендите излегуваме во бар или ноќен клуб.

Истражувањето спроведено во соработка со Универзитетот Бакнел во Америка и Универзитетот Сент Мери во Канада тврди дека ова однесување скоро ги има карактеристиките на ритуалното парење.

Истражувачите составиле список со 11 невербални тактики на заведување користени за време на натпреварувачки флерт на примерок од 91 хетеросексуална жена.

Овие тактики се користеле главно кога жените имале конкуренција во обид да ја придобијат наклонетоста на одреден маж, а нивната примарна цел била да го привлечат неговото внимание.

11 тактики што ги користат жените за време на натпреварувачки флерт:

 • Контакт со очи
 • Танцување во неговото видно поле
 • Му „фрлаат“насмевки
 • Го допираат
 • Тие се смеат на неговите шеги
 • Тие се наметнуваат да бидат помеѓу конкуренцијата и мажот
 • Изразување згрозеност од конкуренцијата (тркалање очи, намуртеност…)
 • Триење до мажот
 • Го гушкаат
 • Повремено заведуваат и други мажи
 • Му мавтаат на онојшто го заведуваат

Овие тактики се разликуваат од оние што ги користат жените кога во близина нема конкуренција.

Најуспешните тактики

Во вториот дел од студијата, жените и мажите ја оценија ефективноста на овие тактики.

Двата пола се согласија за тоа што најдобро делува: контакт со очи, гушкање, смеење на неговите шеги и стискање помеѓу мажот и конкуренцијата.

Друга, претходно спроведена студија покажа дека најуспешна тактика е флертувањето: приближување кон маж, триење врз него и бакнување за образ.

Колку е ефикасен компетитивниот флерт?

Тренерот за компилација, Рони Ен Рајан, смета дека натпреварувачкиот флерт може да има контра-ефект.

„Мажите сакаат кога треба да освојат жена, па може да ги збуни тоа ако вие го бркате. Вистинскиот ретко ќе биде навистина заинтересирана за жената што го брка, бидејќи тоа ја елиминира сексуалната напнатост на почетокот на излетувањето“, вели тој.

Тој додава дека жените кои ја користат горенаведената тактика може да изгледаат очајни за мажот и на овој начин тие нема да добијат симпатии кон сопствениот пол.

Покрај тоа, овие тактики можат да произведат само краткорочни резултати, бидејќи фокусот е на трикови и игри, а не на вистинска поврзаност.

„Ако барате трајна љубов, бидете она што сте, најдобрата верзија од себе, бидете отворени и пријателски расположени“, заклучи Рајан.

Прочитајте и: Што е тоа кармичка врска и како да се препознае?

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време