Што е тоа кармичка врска и како да се препознае?

Ако мислите дека ова е совршена врска, заедница на сродни души создадени едни за други, мора да ве разочараме.

Кармичката врска не е слатка бајка за љубовта, натопена во сирупот на целосно разбирање, туку нешто поучно, лековито, корисно, како мултивитамини кои ви се испратени како несакан подарок. И уште нешто: оние што не веруваат во духовна поврзаност и реинкарнација дефинитивно не треба да бидат водени од оваа тема.

Кармата е универзален закон на причини и ефекти, според кој сите дејства имаат последици, а делата и постапките извршени во минатиот и сегашниот живот можат да влијаат на судбината. Во превод од санскрит, „карма“ („kamma“) значи „работа“, „акција“, „должност“, што индиската филозофија ја дефинира како потреба за „разработка“ на пресудите што се појавуваат на патот на животот за да научат нешто и / или кој поправа нешто. Врз основа на оваа догма, кармичките врски се лекција за љубов и партнерство што силно ве охрабрува да научите нешто.

Бидејќи сите сме несовршени, има смисла да се претпостави дека секој има кармичка врска во животот, и овие односи, судејќи според критиките, не се мазни. Врската од ваков вид може да се сфати како контакт на сродни души, но има малку заедничко со хармоничното обединување на двете половини.

Од духовна гледна точка, суштината на кармичкото партнерство е дека еднаш, во непознати земји, пред неколку души да влезат во овој живот, да се сретнете да бидете заедно, да се поддржувате едни со други во какви било околности. И сега е време да го потврдиме тоа. „Будистичките гуруа веруваат дека оваа шанса доаѓа кога ќе се насоберат многу нерешени прашања од минатите животи“, објаснува Маргарет Пол, советник за односи во Центарот „Фјучерминдс“ во Лос Анџелес. „Ако сте подготвени да се разберете едни со други и вашата улога во она што се случува, тогаш ќе ги разберете вистините што не ви беа јасни и со тоа ќе се ослободите од вашиот кармички долг.

„Кармичките односи се наменети за духовен раст и затоа не се лесни. Напротив, ќе мора да чувствувате „емотивен моментум“ скоро секој ден“, пишува американскиот тренер Шенон Кајзер, експерт за психологија на среќа и самореализација во „Експериментот за Самољубие“

Во истата книга, Кајзер открива неколку знаци дека сте во кармичка врска.

Неверојатна близина

Уште од првиот состанок ве прогонува чувството дека ја познававте таа личност претходно, проследено со претежно болно пријатни емоции. Но, се случува ова чувство да биде придружено со мала паника, па дури и страв, „во зависност од вашата карма“, вели Шенон Кајзер.

Бура од чувства

„Ако вашата романса е континуирана драма со кратки паузи, можете да бидете сигурни дека имате кармичка врска“, пишува Кајзер во својата книга. – „Од самиот почеток работите одат, благо речено, опционално. Може да имате добри, дури и прекрасни денови кога сè изгледа совршено, но внатрешниот глас шепоти дека ова е само привремено затишје, прашање на време. Подеми и падови , расправиите и помирувањата имаат тенденција да се повторуваат одново – одново – сè додека не научите да ги препознавате емотивните двигатели што го држат вашето драматично сценарио. Користете го овој увид ефикасно, изолирајќи ги информациите што треба да се научат од бурниот живот.“

Море на разочарување

„Ако чувствувате дека вашиот партнер не ве разбира и уморни сте од разочарување, треба да го сфатите ова како знак на кармичка врска“, додава Маргарет Пол. „Како што веќе споменавме, тука не станува збор за зрел сојуз на две срца, туку за духовен раст. Недоразбирањата се дешифрираат како сигнал одозгора, потсетувајќи што цените и што очекувате од врската и како треба да ја градите“.

Појава на зависност

Главниот проблем со кармичките врски е што тие имаат тенденција да станат зависни брзо. Од некоја (необјаснива) причина, угнетувачкото сомневање дека „наскоро ќе експлодира“ ви станува познато, па дури и возбудливо. Без оглед кој од вас ќе го предизвика следниот конфликт, вие се стремите кон помирување, бидејќи врската е толку силна што длабоко во вас сте сигурни дека сте таму каде што треба да бидете.

Разбирање на вашите чувства и стравови

Кармичките врски ги изнесуваат на површина сите стравови и трауми поврзани со љубов, самопочитување, лична среќа. „Од тоа нема бегање, ова е целта на внатрешниот развој“, објаснува Маргарет Пол. „Покрај тоа, покрај вашиот кармички партнер, ќе најде можност да ги изложите вашите најлоши карактерни црти. Совет: нека не ве вознемирува рефлексија, каење за неумереност, туку погледнете во лицето на вашата сенка. Ова е многу корисен познаник што ќе ви помогне да се разберете себе си“.

Прочитајте и: Ова се шесте најголеми грешки што мажите ги прават при заведување на жени

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време