Пред да се вратите на поранешната љубов, поставете си ги овие шест прашања

Не избрзувајте

Зошто раскинавте? Дали навистина ви недостасува или сте осамени? Ова се само некои од прашањата што треба да си ги поставите пред повторно да го понудите срцето на поранешната љубов.

Раскинувањето не е лесно да се преболи, но ако размислувате да му се вратите на бившата љубов пред првиот чекор, треба да се запрашате зошто го правите тоа. Расчистете со самите себе дали ви недостасува вашиот партнер или едноставно се чувствувате осамено и не сакате да бидете сами.

Пред да реинвестирате во таа врска, поставете си шест прашања бидејќи повторно ризикувате да го скршите срцето.

1. Дали вреди да се спаси оваа врска?

Ова е многу важно прашање – само треба да ја запомните причината и да утврдите дали вреди да се спаси врската. Размислете дали можете да ги надминете работите што ве разделија, да ги решите проблемите и да се издигнете над работите што ве мачеа.

2. Можете ли да започнете одново во таа врска?

Ако одлучите да се смирите со бившиот, најдобро е да започнете од почеток, советуваат брачните терапевти. Така, ќе започнете нова врска без незадоволство и емотивен багаж што може да ве спречи. Обидете се да не му судите на бившиот врз основа на старата врска, туку фокусирајте се на новата врска.

3. Дали се сакате доволно за да не си дозволите повторно?

Ова е важно прашање, особено ако имало некаква навреда или омаловажување во врската. Дали се сакате доволно за да не си дозволите повторно вакво однесување или се согласувате на нови манипулации.

4. Дали бившиот е навистина она што го сакате или тој ја има таа титула со причина?

По раскинувањето, луѓето носталгично се сеќаваат на врските и лесно забораваат на тешките моменти. Ова е причината зошто тие често сакаат да се вратат на бившиот. Сепак, важно е да не дозволите розовите очила или страста да ви го замаглуваат видот, предупредуваат брачните терапевти.

5. Дали сте сигурни дека не правите грешка?

Враќањето назад во неговите раце му дава надеж дека работите може да се променат, и тоа не е најдобриот избор ако не сте целосно сигурни во која насока сакате да одите.

6. Дали го правите тоа за да се усреќите себеси или другите?

Најдобро е да се обидете повторно ако го правите тоа од вистински причини, во спротивно ќе повредите некого.

Прочитајте и: Ваквото однесување на партнерот во кавга укажува на големи проблеми во врската

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време