Постојат шест типа на врски и еве како да проверите во која група припаѓа вашата

Дали се пронаоѓате?

Секој сексуален и емотивен стил на двојка има свои доблести и маани, па затоа страствениот обично е понестабилен, додека во обединетата двојка, интимноста е поважна од сексот. Откријте која е ваша и како да ја направите врската уште подобра.

Секој пар сака да мисли за себе како единствен, но вистината е дека луѓето се повеќе емотивно и сексуално слични отколку различни, според сексуалната терапевтка и авторка на бројни бестселери, Трејси Кокс.

Иако односите на паровите најчесто се мешавина од стилови, таа наведува дека сепак постои доминантна категорија на која припаѓаат и благодарение на препознавањето на тој стил, тие можат да ја подобрат нивната врска.

1. Разделена двојка

Емоции

Љубовта меѓу оваа двојка изгледа прилично кревка, па иако понекогаш е исклучително силна, се чини дека тие сепак се подготвени да го „подигнат сидрото“ од врската во секој момент. Заштитниот став кон сопствената слобода и можните ограничувања произлегува од стравот да не се изгубите во врската, па другата страна е таа што почесто се обидува да ги задоволи потребите на партнерот и да ја турка врската напред.

Секс

Обично, сексот во такви врски е динамичен, а врската е полна со страст. Таквиот ефект се јавува поради страв од разделба во реалниот живот, па сексот станува начин на зближување. Сепак, пооддалечениот партнер нема проблем да разликува љубов и секс и често има проблеми со прекумерна блискост и поставува граници како – без гушкање во јавност или немање потреба од премногу физички контакт.

2. Страсна двојка

Емоции

Длабоко вљубената двојка е олицетворение на оние од филмското платно и тие често се различни ликови кои се навикнале и го сакаат интензитетот што го создава таквата љубов. Овој пар многу брзо се вљуби на самиот почеток, но страста понекогаш ги заслепуваше дури и оние основни ставови за меѓусебна компатибилност, поради што нивната љубов може брзо да згасне. Од оние среќници кои успеваат да одржат врска, нивната љубов постои врска кон која многу тежнеат.

ФОТО: Unsplash

Секс

Има многу и често е фантастичен, и колку повеќе партнерите се разликуваат едни од други, тој е толку пожарен. Како што поминувате време во врска, намалувањето на сексот обично ја загрижува едната страна која го доживува како потврда за љубовта, но ако сè друго работи, партнерите треба да прифатат дека и тие се само луѓе.

3. Испреплетен пар

Емоции

Овој пар не само што е тесно поврзан, туку се чини дека е врзан со папочна врвца. Апсолутно сè прават заедно. Врската функционира ако и двајцата се посветени на тој тип на врска, што понекогаш е резултат на несигурност.

„Хемијата“ не е доволна за да опстане врската, а еве и зошто

Секс

Иако на почетокот беше одличен, тој честопати подоцна се претвора во „млака“ верзија на претходната поради предвидливост, недостаток на спонтаност и повремена напнатост во врската. Иако тие функционираат одлично на основа на партнер и родител, треба да работат на одржување на искра.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време