Овие се главните психолошки причини поради кои некој нѐ привлекува

Фото: Unsplash

Дознајте кои се факторите што влијаат на вашата привлечност кон друго лице.

Зеници

Зениците ја менуваат својата големина како одговор на емоциите и стануваат поголеми кога сме среќни. Некои студии покажаа дека потсвесно наоѓаме дека луѓето со големи зеници се попривлечни затоа што тоа укажува на нивниот интерес за нас. Во минатото, италијанските жени намерно ги проширувале своите зеници користејќи отровен екстракт од растението беладона, за да изгледаат попривлечни за мажите.

Сооднос на половината

Односот на половината до колковите отсекогаш се сметал за една од најважните карактеристики во изгледот на жената. И, како што покажуваат некои истражувања, колку е помал односот, толку е попривлечна жената кај мажот.

Симетрија на лицето

Истражувачите потврдија дека симетричните лица ги сметаме за попривлечни од оние со помалку симетрија затоа што нашите визуелни рецептори можат полесно да ги обработуваат. Друга причина за ова е тоа што ние биолошки ги поврзуваме симетричните лица со добри гени.

Просечност

Како што сугерира студијата, претпочитаме изглед кој е просечен. И ова може да има различни објаснувања: или тоа го поврзуваме со биолошки придобивки, како што се добри гени, или нашиот мозок едноставно претпочита повеќе типични лица.

Исхрана

Постои мала студија која покажува дека преференциите на храна всушност можат да го направат мажот попривлечен за жената. Мирисот на мажите кои неодамна јаделе овошје и зеленчук се смета за многу поповолен од мажите кои најчесто јаделе храна како леб и тестенини.

Глас

Според истражувањето, жените ги поврзуваат подлабоките гласови на мажите со зрелост, сметајќи ги за попривлечни.

Мирис

Мирисот на жената всушност може да влијае на тоа колку е привлечна за мажите. Но, тоа се однесува на посебен мирис: оној кој се заснова на женски репродуктивни хормони. Како што покажуваат истражувањата, жените се многу попривлечни за мажите за време на фазата на овулација, бидејќи нивото на хормоните е повисоко во тој момент, што укажува на нивната плодност.

Вкус

Кога се бакнуваме, разменуваме многу бактерии и тоа, како што покажуваат студиите, има одредено практично значење. Ни помага да откриеме дали добро си одговараме со одредена личност. Вкусот на другата личност може да биде повеќе или помалку привлечен за нас.

Прочитајте и: Дали знаевте: На мажите им е многу потешко да го поднесат раскинувањето на врската

 

ФОТО: Unsplash

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X