Оваа една ставка е клучот за секоја врска

Добрата комуникација е клучна за секоја врска.

Комуникацијата е клучот за секоја врска, дали се согласувате? Без ефективна комуникација има недоразбирање, оддалеченост и незадоволство, сето тоа доведува до кавги или тишина. Тишината е всушност уште полоша. Секој од нас, почнувајќи од себе, може многу добро да работи на грешки во комуникацијата.

Размислете колку знаете да слушате

Дали секогаш го слушате вашиот партнер што има да каже, дури и ако не ви се допаѓа? Успехот на секоја врска и комуникација е во учењето како да се слуша, но исто така и како да се прифати она што некој друг ни го кажува. Обично кога сме лути гледаме само она што го сакаме, мислиме дека сме во право и не сакаме да се предаваме. Затоа е најдобро да се „расправате“ и да комуницирате со ладни глави – не во бес и лутина. Спијте преку ноќ, оладете се, оставете да помине час-два… ќе видите колку потоа ќе ги погледнете работите од друг агол.

Врска = комуникација

Луѓето често прават грешка да критикуваат и да напаѓаат. Наместо тоа, обидете се да искажете некои од вашите потреби или желби – без разлика дали станува збор за врска со партнер, пријатели, семејство… Не скокајте веднаш, дајте си време да размислите, да се смирите и да ги соберете вашите чувства. Ова доведува до успешна комуникација.

Важното нешто што никогаш не треба да го направите е да го задржите во себеси она што ве мачи само за да избегнете конфликт или кавга. Кавгите се нормални и здрави, а избегнувањето конфликти доведува до поголеми проблеми кои треба да се решат на долг рок. Потоа следуваат предизвиците затоа што нема доволно комуникација, детали за желбите, чувствата и мислите.

Бидете секогаш отворени и слушајте ги другите – тоа е клучот на секоја комуникација.

Прочитајте и: Истражување: 8 причини што ќе го наведат мажот да бара љубовница

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време