Ова се шесте најголеми грешки што мажите ги прават при заведување на жени

Осудени на пропаст

Од преправање дека се добри до чекање за нејзина дозвола за сè и премногу достапност – оние кои премногу се трудат жените ги гледаат како очајни.

Преправање

Мажите често имаат погрешна претпоставка дека жените паѓаат на изглед, пари или на самата љубезност. Иако ова може да работи за некои, обично е краткорочно. Една од првите работи што ќе ја одбијат жената се неговите трикови – од општи ставови до однесување како да е принцеза на зрно грашок. Ова не им кажува на жените дека е добар, туку дека нема самодоверба, искуство или храброст во себе.

Погрешно читање на сигналите

Според урбаните митови, секоја жена ќе биде освоена ако мажот се потруди доволно долго. Вистина е дека за развојот на хемијата и „рамноправниот“ влез во врска е важно да ги прочитате нејзините сигнали. Ова значи да набљудувате колку често се појавува сама, колку е заинтересирана да излегува, да иницира допири или погледи и треба да одговори на неа во приближно еднаква мерка, наместо да трчате пет чекори напред. А, жените, исто како и мажите, ценат нешто за што треба да работат повеќе од она што би го добиле веднаш.

Преголем напор

Ако не може да излезе затоа што има нешто договорено, работа или која било друга обврска – тоа е сосема нормална работа. Подеднакво, не е нормално мажот што ја освојува жената да трча на секој нејзин повик и да ги откаже неговите претходни аранжмани, со други зборови, тој да е секогаш достапен за неа. На почетокот на врската, ова повеќе личи на очај и опсесија отколку на човек кој има изграден живот, се цени себеси и знае што сака.

Принудување

Колку и да изгледаше како добра идеја од романтични филмови, прекумерните признанија за допаѓање, па дури и љубовта по неколку состаноци не се реални. Дури и ако сето тоа е само резултат на хормони или желба да ја одведат во кревет што е можно побрзо, мажот треба само да ја замисли спротивната ситуација – дека една жена му изјавува љубов на вториот состанок, планира деца. .. Најдобро е најпрво добро да се запознаете и да дозволите сето тоа да се случи спонтано.

Оставајќи ја иницијативата на нејзе

Иако постојат различни типови жени, по правило, повеќето од нив не сакаат ниту „суров“ ниту „мекотел“ – туку некој среден, нормален дечко. Оние мажи кои, во страв да не направат грешка, ѝ ги предаваат сите одлуки на жената со тоа ја откриваат својата несигурност, што воопшто не е привлечно. Ако секогаш треба да избере филм, оброк, кафуле или што да правите, големи се шансите да не го доживее како некој што знае што сака.

Пофалби

Зборувањето за себе во суперлативи и фалењето не се премногу привлечни, жените повеќе сакаат да направат свои заклучоци отколку да слушаат „секој вели дека сум најдобар“, „бев најпаметен на факултет“, „можам да кревам најмногу во теретана“. Ништо вредно не треба толку многу да се рекламира, и исто како и мажите, жените попрво сами би откриле и заклучиле некои работи.

Прочитајте и: Оваа една ставка е клучот за секоја врска

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време