Осум видови љубов според античките Грци

Античките Грци тврдеа – за да успее вашата врска, мора да ги разберете и вежбате сите осум видови љубов во различно време и од различни причини!

Ниту еден од нив не е поважен од другиот. Секој треба да се негува и одржува доколку сакате вашата врска да успее на долг рок.

Античките Грци ги идентификувале овие осум видови љубов: Текстот продолжува по огласот…

Ерос: Сексуална љубов

Таа љубов се манифестира преку наклонетост, допир и секс. Таа е страствена и интензивна и буди романтични и сексуални чувства. Непредвидлив е и исто така е еден од најтешките видови на љубов за одржување. Страста може да згасне со текот на времето, така што секогаш треба да се одржува.

Доколку забележите дека страстите полека почнуваат да бледнеат, изненадете го вашиот партнер со жешки романтични моменти. Потрудете се и изненадете го вашиот партнер со нови техники, играчки, позиции и слично. Не дозволувајте страстите да избледат со текот на времето.

Сторџ: Семејна љубов

Вистината е, ако сакате да создадете врска што ќе трае, треба да го гледате вашиот партнер како дел од вашето семејство. Сторџ зборува за лојалност, сличност и доверба. Тоа е најбавниот вид љубов за изградување, но штом се изгради, не може лесно да се скрши.

Поминете ги празниците заедно, споделете моменти на врска, создадете спомени кои вреди да се запаметат. И не грижете се, и расправиите се дел од овој вид љубов. Тие се голем дел од ова искуство. Ако вие и вашиот партнер се расправате, но комуницирате на вистински начин и решите недоразбирања, ќе излезете уште посилни. Ова е знак дека вашата врска може да успее на долг рок. Сепак, заедно сте посилни.

ФОТО: Pexels

Филија: Пријателство

Во современиот свет, пријателството и романтичната љубов се неразделно поврзани. Но, за античките Грци, Филија (или пријателството) всушност била ценета повеќе од Ерос (еротска љубов).

Еднаквоста е многу важна во пријателството. На пример, дали му дозволувате на вашиот партнер да совладува сè самостојно кога станува збор за работните места? Дали поминувате премногу време со неговите родители и скоро никогаш не одите кај вашите? Важно е да се отстранат разликите во вашата врска и нееднаквостите што постојат. На тој начин вашата врска ќе биде почиста и помалку ќе се карате.

Агапе: Несебична или универзална љубов

Универзална љубов не значи да се сака секоја секунда од денот, без оглед на сè. Повеќе значи да го сакате вашиот партнер без обврски, односно без да барате нешто за возврат. Ако поставите услови во љубовта или очекувате резултат, тогаш вашата универзална љубов не постои.

Имајте на ум дека несебичната или универзална љубов е само еден од осумте видови љубов, затоа не претерувајте. Не секогаш треба да му дадете предност на вашиот партнер пред вас на своја штета. Ова ќе доведе до нееднаква врска и ќе создаде многу незадоволство.

Прочитајте и: Едноставни совети за среќен брак

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време