Не можеле да склучат црковен брак поради разликата во години

Но тоа не била единствената пречка

Голем број двојки успеаја да ги урнат стереотипите што се однесуваат на големата разлика во години. Дури и повеќедецениските разлики не ги спречија познатите личности да се сакаат и да склучат брак, па дури и црковен, кој не беше возможен поради строгите прописи и правила.

Една таква позната двојка, чија врска од самиот почеток ја интригираше јавноста, се креаторката Верица Ракочевиќ и Вељко Кузмачевиќ. Верица е дури 35 години постара од сопругот, но тоа не им претставува некаков проблем и бракот им се хармоничен. Често истакнуваат дека се двојка со авантуристички дух и дека се сродни души.

 

 

View this post on Instagram

 

Elle Style Awards 2018

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic) on

Иако силно сакале, Верица и Вељко сепак не можеле да се венчаат во црква, бидејќи според каноните разликата меѓу младенците не смее да биде поголема од 15 години, а невестата би требало да биде помлада од 60 години, а Верица кога се омажи со Вељко, имаше 65 години. Уште една пречка претставувал бракот што креаторката го има зад себе, а кој бил склучен во црква.

Многумина ги осудуваа, но нив не ги загрижуваше тоа. Се „шушкаше“ дека дури и ќерката на Верица, Елена, била против љубовта на мајка си и Вељко поради големата разлика во години, па затоа не присуствувала на нивната свадба.

 

 

View this post on Instagram

 

Sest godina kasnije🍀🍀🍀🍀🍀 #srecajeumalimstvarima❤️💙💛💞💕 #godinesusamobroj🎂

A post shared by Verica Rakocevic (@verica.rakocevic) on

Фото: Инстаграм

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време