Навики кои ќе ја зајакнат вашата врска со партнерот

Врската треба да се негува и одржува, а некои едноставни навики, како што е легнување во исто време со вашиот партнер и испраќање пораки кога не сте заедно, може значително да ја зајакнат вашата врска.

Малите нешта понекогаш значат многу, особено кога станува збор за емоции помеѓу партнерите. Ова е дури докажано со многу студии, и покрај тоа, кој не е задоволен да чуе убав збор од партнер или да добие неочекуван гест на љубов?!

Доколку сакате да создадете поголема блискост и доверба со вашиот партнер, ви препорачуваме во иднина да започнете заедно да ги практикувате следниве дневни навики.

Средувајте ја куќата заедно

Непропорционалната поделба на трудот во заеднички дом е една од најчестите причини за кавги во врските. Од оваа причина, не седете додека вашиот партнер работи низ куќата, прифатете ја работата заедно со него. Тој сигурно ќе знае како да го цени тоа.

Останете во контакт преку пораки кога не сте заедно

Некои луѓе можеби претпочитаат да го слушаат гласот на својот партнер кога се на работа, но понекогаш тоа не е изводливо, што го прави попогодно да испраќате пораки до вашиот партнер. Што и да одберете, ќе ви биде драго кога ќе добиете одговор од вашиот партнер и оваа активност дополнително ќе ја продлабочи и зајакне вашата врска.

Давајте му комплименти на вашиот партнер

Секој сака ласкање, особено кога тоа доаѓа од луѓе во кои сме заљубени. Препорачуваме редовно да го фалите изгледот на вашиот партнер, неговиот моден стил, однесување и да покажете со мали гестови дека се грижите за вашата врска.

Фото: Unsplash

Кавгите решавајте ги веднаш

Кавгите се нормална појава во секоја врска. Важно е, сепак, како реагирате кога ќе се најдете во конфликтни ситуации со вашиот партнер. Експертите препорачуваат да не паѓате лесно во оган и да се воздржувате од коментари кои можат значително да ја нарушат вашата врска и да ја продолжат лутината подолго време, но тие исто така тврдат дека е подеднакво опасно да ги ставате работите под тепих и постепено да ја ладите врската помеѓу партнерите.

Испратете го вашиот партнер до вратата и пречекајте го на истото место

Луѓето во среќни врски знаат колку е убаво чувството кога вашиот партнер ве придружува до вратата и ве поздравува со бакнеж до следното гледање. Верувале или не, многу парови не го практикуваат ова, туку се поздравуваат со извици, како да не се воопшто блиски. Не е тешко да се процени кој од овие два принципа дава подобри резултати.

Легнете во исто време

Самиот чин на легнување во исто време со вашиот партнер е помалку важен од фактот дека на овој начин го максимизирате бројот на часови што ќе ги поминете заедно во текот на денот, бидејќи лежите и станувате во исто време.

Прочитајте и: Совети за тоа како да ја вратите страста во врската за време на пандемија

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време