Најважната „ситница“ за брак која ја прават добрите сопрузи (и сопруги)

Постојат многу знаци кои покажуваат дека имате добар сопруг – тоа е човек кој ви помага, ве теши, ве прави среќни, ги слуша вашите желби, соништа и проблеми, ве сака… Му верувате на добар сопруг и знаете дека можете да се потпрете на него.

Но, тоа е исто така личност која може да ги сподели своите „недостатоци“ со вас. Поточно, грешките што неизбежно ќе ги направат низ животот затоа што никој не е совршен.

Експертите се согласуваат дека добрата комуникација е најважната основа за успешен брак. Тоа вклучува споделување на убавите работи во животот, но исто така и разочарувања, неуспеси и порази.

Добрите сопрузи и меѓусебно си ги признаваат грешките на партнерот, очекуваат разбирање за своите постапки, но исто така бараат решенија за да не ги повторуваат истите грешки.

Тие знаат дека не се совршени, не се однесуваат арогантно кога знаат дека грешат. Напротив, кога партнерот има поинакво мислење од нив, тој ќе ги слуша и ќе го почитува нивното мислење дури и да не се согласува со него. Пред сè, тие нема да се плашат да побараат стручна помош од трети лица.

Кога ќе ви се расипе личниот автомобил, ќе го однесете во сервисен центар без размислување. Кога нешто ќе ви се расипе во бракот или врската, дали ќе се однесувате исто како кон вашето домашно милениче?

Прочитајте и: Емоционално незрели: 5 типа со кои не сакате да завршите во врска

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време