Машки атрибут на кој жените не можат да одолеат

Фото: Getty Images

Истражувањето во Германија, чиј фокус беше привлечноста, откри што мажите и жените сметаат дека е екстремно привлечно …

Се покажа дека мажите со одредени физички карактеристики имаат предност, но и дека добро се снаоѓаат и оние со малку подебел паричник.

Исто така, оние што тренираат, оние кои се вредни и љубители на животни, се исто така многу привлечни во очите на жените.

Сепак, сега повторно се враќаме на физичките атрибути и една карактеристика што ги привлекува скоро сите жени.

Едно истражување, спроведено во Германија, се однесува на човечката привлечност и машките и женските карактеристики.

Истражувачите проверувале што е тоа што го поседуваат мажите, што е неверојатно привлечно за жените. Тие дојдоа до заклучок што многумина не го очекуваа.

Откриено е дека 80% од жените се заљубуваат во мажи кои имаат силна, широка и извајана вилица. Мажите кои имаа квадратна брада беа многу попривлечни и жените полудеа целосно по нив.

Научниците тогаш дадоа научно објаснување, тврдејќи дека силната брада потсвесно им сугерира на жените дека мажот е силен, убав и зрел и дека може да ја заштити и да се грижи за неа.

Мажите кои имаат поблаги црти на лицето и послаба брада оставаат впечаток на послаби мажи, кои се плашливи и несигурни.

Прочитајте и:  Сон на секоја жена: 7 особини на совршен маж!

 

ФОТО: Getty Images

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време