Како Карло Понти направил ѕвезда од „селанка“: Побарал од Софија Лорен да ослаби и да се однесува поинаку, но таа го одбила!

Неверојатно

Нивната љубов ја налутила цела Италија, но тие си дозволиле да бидат среќни

Карло Понти ѝ кажал на Софија Лорен дека е многу добра, дека ќе стане филмска ѕвезда, но дека мора да ги намали колковите и малку да го скрати носот.

На Софија ѝ било непријатно да го слушне тоа: се сакала себеси и начинот на кој изглед. Рекла дека нема ништо да преправа на себе.

По тие зборови, Понти бескрајно ја почитувал: тој бил навикнат на фактот дека девојките се подготвени да направат сè за да станат познати. Не можел да се откаже од идејата да направи ѕвезда од Софија Лорен.

Подоцна ѝ објаснил дека се чувствувал како златар кој во своите раце држи многу редок и вреден дијамант.
Понти со месеци се допишувал со Софија: ја учел да зборува без неаполски акцент, како да се шминка и чешла, а да не изгледа како провинцијалка. Ја принудил да чита класична литература и да слуша класична музика.

Дури и ја наговорил да оди нишајќи ги колковите: ставал маси со фиоки во цик-цак позиција, а Софија минувала помеѓу нив и ги затворала фиоките со колковите.

Бидејќи нејзиното вистинско име е Софија Вилана Шиколоне, Понти го измислил псевдонимот Софија Лорен, по кој станала позната.

Софија Лорен и Карло Понти живееле заедно половина век. Софија постојано зборувала дека без сопругот не би била тоа што е и дека самиот Бог ѝ ја испратил таа љубов.

Животни лекции на Софија Лорен: „Единствените две предности во животот ми се тоа што се родив паметна и сиромашна!“
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време