Како да знаете дали сте во нарцисоидна врска?

Постојат некои упатства според кои можете да препознаете нарцисоидно однесување во врската.

Веќе пишувавме за нарцизмот, па дури и за тоа како да ги препознаеме таквите луѓе. Би рекле, луѓе кои се „вљубени во себе“. Самиот термин доаѓа од Нарцис – ловец од грчката митологија, кој беше толку познат по својата убавина што се заљуби во сопствениот одраз гледајќи се себеси во базен со вода. Денес, нарцизмот се поистоветува со ментално растројство токму затоа што таквите личности се сметаат за најдобри, единствени достојни за восхит и пофалба.

Како да препознаете дали сте во нарцисоидна врска?

Постојат некои знаци кои укажуваат на знаци на нарцизам што може да се појават во врските. Само затоа што некој сака да прави селфи не мора да значи дека е нарцисоиден, а луѓето понекогаш го користат зборот многу лесно за другите. Значи, за некој да биде дијагностициран со нарцисоидно растројство на личноста како што е наведено во Дијагностичкиот и статистичкиот прирачник за ментални нарушувања (ДСМ-5), тоа лице мора да исполни најмалку пет од следниве критериуми, вели Кети Мортон, лиценциран семеен терапевт за брак и креатор на Youtube канал посветен на едукација за ментално здравје.

Д -р Мортон посочува дека се потребни најмалку шест месеци до една година терапија и разговор пред да му се дијагностицира на пациентот нарушување на личноста, токму за да се види колку често се појавуваат такви модели на однесување. Таа вели дека нарцизмот произлегува од злоупотреба – не секогаш, туку главно.

  • Имаат грандиозно чувство за себе, мислат дека сè што прават заслужува признание и пофалба
  • Преокупирани се со фантазии за неограничен успех, моќ, убавина, идеално семејство
  • Веруваат дека се единствени и посебни и дека можат да се дружат само со луѓе на „нивно ниво“
  • Потребен им е прекумерен восхит
  • Имаат неразумни очекувања и сметаат дека секогаш треба да имаат поволен третман
  • Ним им недостасува емпатија
  • Тие манипулираат со луѓето во врските што ги имаат со цел да добијат нешто за себе
  • Тие се арогантни и себични.

Како се однесуваат во врските?

Нарцисоидните луѓе во врските се однесуваат крајно манипулативно и секогаш мора да имаат луѓе околу себе и да контролираат и постојан пристап до пријателите, врските и емоциите што мора да ги контролираат. Нарцисоидните луѓе не можат да имаат односи, да чувствуваат емпатија, да сочувствуваат или да ги ценат туѓите мислења, морал или вредности. Тие ја гледаат личноста како објект и често стапуваат во контакт со нив кога треба да добијат нешто од нив. На пример, таквите луѓе во врските секогаш ќе ги нарекуваат сите нивни поранешни партнери „луди“, а токму тоа се случува со новите партнери, бидејќи тие ја девалвираат личноста со која се моментално.

Таквите луѓе нема да имаат голем интерес за вашиот живот – тие зборуваат многу за себе и не ви даваат можност да зборувате за вас, туку само зборуваат за нивните животи. Дури и кога кажувате нешто за себе, нарцисоидните луѓе брзо го забораваат. Исто така, обрнете внимание на малите ликови, особено на почетокот на врската. На пример, честопати испраќање цвеќиња, купување подароци – таквите акции се многу ласкави, но тие всушност се љубовни бомбардирања што служат како средство за манипулација, односно манипулативна стратегија и тактика обично проследена со зборови како: „Не, ќе се сменам, ветувам, суштината сè ќе биде како што беше“, само за да ве одржуваме во контакт – вели др. Мортон.

Што да направите ако видите знаци на нарцизам кај вашиот партнер?

Ако завршите во нарцисоидна врска, понекогаш е многу тешко да излезете од неа. Луѓето обично се враќаат на истите работи многу пати пред да завршат, но има решенија како да научат стратегии и начини за безбедно излегување од таква врска. Сепак, факт е дека нарцисоидите секогаш ќе останат исти – тие секогаш ќе се однесуваат вака со себе и со другите и нема да се променат. Ова е поткрепено со фактот дека тие воопшто се противат на одење на терапија, и би било многу добро за нив да го сторат тоа, особено со партнерот, што би било исклучително корисно за секој потег.

Прочитајте и: Целиот свет го воодушеви: Роберто Бенињи на најубавиот можен начин ѝ оддал почест на својата сопруга!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време