Како да се соочите со партнерот кој ве изневерил?

Што ако ги прочитавте неговите пораки и откривте дека ве изневерува?

Довербата е основа на секој (љубовен) однос! Ако таа не е присутна – не постои стабилна врска. Дали тогаш треба да му веруваме на нашиот партнер безусловно? Треба, велат експертите – но само ако тоа друго лице не ви даде спротивни знаци!

Значи, ако се сомневате во вашиот партнер, довербата е разнишана и работите треба да се расчистат.

Сценарио – вашата сакана личност е премногу блиска со соработник. Не можете да одолеете и го зедовте неговиот телефон и наидовте на пораки со сомнителна содржина. Дали треба да му се спротивставите и да признаете дека сте ја нарушиле неговата приватност?

Што ако вашата „истрага“ беше само лоша проценка?

Во случаи кога барате докази за афера што не се случила, тоа нема врска со вашиот сегашен партнер. Тоа е поврзано со вас и вашето минато. Можеби постапките на вашиот поранешен партнер, неговото или нејзиното неверство и лошото однесување кон вас ве натерале да видите сомнително однесување таму каде што не постои.

Емоционалното и трауматското минато често знае да влијае на сегашноста во форма на посттрауматски стрес, без ние дури и да бидеме свесни за тоа. Во овој случај, треба да ја признаете вашата грешка, да објасните што ве натерало да го сторите тоа и да изразите жалење за тоа.

Што ако ги прочитате неговите / нејзините пораки и откривте неверство, но исто така и ја нарушувате неговата приватност?

Ако, врз основа на пораките, можете да заклучите дека неверство е во прашање, пред да се соочите со партнерот и да му кажете што сте откриле, запрашајте се „дали сакам нашата врска да заврши на ова или дали е можно да се поправи?“.

Ако сте решени да раскинете, тоа е секако разбирлив потег, ако знаете дека никогаш не би можеле целосно да простите и да заборавите на неверството. Меѓутоа, ако сте подготвени да се обидете да го надминете проблемот, треба да започнете уште од почеток, да ги пронајдете причините зошто се случило неверството. Дали беше избрзан чин? Дали сте го запоставиле вашиот партнер? Дали таа врска траеше долго?

За да ја вратите изгубената доверба, повеќе не мора да има слични активности од ваша страна или од негова страна. За секој проблем во врската, вината лежи кај обете страни, оној што измамил и оној што бил измамен, и оној што „душкал“ и оној што дал доволно причини да душкаат.

Прочитајте и: Ако не разговарате за ова со сопругот, вашиот брак е нула: Порано или подоцна, разводот е неизбежен!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време