Истражување потврди: И мозокот доживува „романса“ кога сме заљубени

Реакции на телото

Сите барем еднаш во животот го почувствувавте тоа прекрасно чувство на љубов, оние пеперутки во стомакот, таа насмевка што се појавува на вашето лице секогаш кога ќе помислите на тоа…

Знаеме колку е убаво кога сме заљубени, колку прекрасни мисли и посебен ентузијазам нè носат низ секојдневниот живот , па дури и кога љубовта ќе ни се врати, навистина нема подобро чувство. Научниците заклучија дека и нашиот мозок доживува „вистинска романса“ затоа што љубовта што ја чувствуваме движи одредени делови од мозокот.

Група научници извршија магнетна резонанца на мозокот, подложувајќи 17 лица на разни психолошки тестови за да докажат дека се навистина заљубени. Испитаниците погледнале слика на саканата личност и објасниле како се чувствуваат. За тоа време, научниците забележале дека некои области на мозокот „се запалуваат“, т.е. тие стануваат активни.

Повеќето области на мозокот ја зголемија својата активност, додека четири области се „вклучени“. Покрај тоа, забележано е дека само гледањето на слика на личноста во која сме заљубени има смирувачки ефект.

Д-р Сеат Простерман, клинички сексолог, ги објаснува овие резултати со фактот дека постои „комплексна сложеност околу љубовта, страста, сексот и интимноста. „Вистинската блискост не е само блискост, туку и како се чувствувате внатре. Вашиот пулс се забрзува поради мислите што ги имате, особено ако имате љубов, топли мисли и / или сексуални мисли за таа личност“, објаснува Простерман.

Прочитајте и: Лажење во врска: 4 ситуации во кои е подобро да ја премолчите вистината

 

ФОТО: Pexels

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време