„Хемијата“ не е доволна за да опстане врската, а еве и зошто

Нереалните очекувања на партнерите (едни од други) се едни од најчестите причини за развод денес!

Заблудата за компатибилноста помеѓу партнерите се должи на влијанието на нивните хормони на самиот почеток на врската, или како што би рекле психолозите, за време на периодот на „добра хемија“. Во оваа фаза, партнерите се заслепени од својата страст и кога таа ќе исчезне, сфаќаат дека можеби направиле погрешен избор кога решиле да стапат во врска.

За една студија, истражувачите побарале од 362 лица да објаснат што им значи „добра хемија“ меѓу партнерите. Само 9% од испитаниците ја поврзале со љубовта во нивниот одговор, додека огромното мнозинство изјавило дека добрата хемија има повеќе врска со биолошката реакција и меѓусебната страст.

Хелен Фишер, антрополог од универзитетот Ратџерс, верува дека љубовта може да се подели во три фази: период на страст, период на привлечност и период на приврзаност. Првата фаза не е ништо друго освен период на „добра хемија“, во текот на кој „циркулираат естроген и андроген, женски и машки полови хормони“ во нашето тело.

Само подоцна, кога влијанието на хормоните е помало, добиваме јасна идеја за партнерот, а и тој за нас. Во тие моменти, сфаќаме дека тој / таа не е толку совршен како што изгледаше на почетокот. Ова, сепак, не значи дека врската нема иднина. Само кога ќе помине периодот на „добра хемија“, ние навистина го запознаваме нашиот партнер и започнуваме да размислуваме за работи што се важни за нашата врска, без да имаме врска со суровата привлечност.

Од таа причина, важно е да не брзаме во врска и да си ветуваме едни на други работи за кои не сме сигурни дали можеме да ги исполниме. Ако оставиме сè да се случи спонтано, многу брзо по периодот на „добра хемија“ ќе ни биде јасно дали личноста со која сме во врска е вистинската или можеби е подобро да не си го трошиме времето едни на други залудно.

Прочитајте и: Истражување потврди: И мозокот доживува „романса“ кога сме заљубени

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време