Експертите советуваат: Прегратката ја продолжува врската

Здравствени придобивки

Ако се грижите за партнерот, прегрнувајте се секој ден, што е можно почесто и подолго. Тоа го кажуваат експертите за врски и објаснуваат зошто прегратката е толку важна.

„Најголемиот орган на нашето тело е кожата, а основниот порив на секое човечко суштество е контакт од кожа на кожа, што има смирувачки ефект врз повеќето“, вели Сара Купер од Центарот за љубов и секс во Њујорк.

Таа додава дека прегратката секогаш лекува и колку подолго трае, толку повеќе се чувствувате сакани. Таа знае да утеши и охрабри.

Кога се држите до партнерот, дишењето забавува, се продлабочува и се синхронизира.

„Не само што има релаксирачки ефект, туку предизвикува и ослободување на окситоцин, хормони и невротрансмитери, кои се поврзани со чувство на блискост и припадност. Прегратката го намалува крвниот притисок и испраќа порака до нашето тело дека сè е добро, за да можеме да се опуштиме“, додава Купер.

Прочитајте и: Еве седум начини на кои може да се зближите со партнерот иако не сте физички заедно

 

ФОТО: Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време