Долгорочните планови ќе ја спасат љубовта

Одржете ја врската

Паровите кои не живеат на исто место или во иста земја сега се на специјален тест, затоа што сега се принудени да одржуваат врска преку телефон и Интернет. Оние кои се нашле во таква несреќна ситуација, сигурно знаат колку е тешко, но експертите се сигурни дека долгата врска ќе преживее ако има љубов и разбирање.

Психологот Јована Јестровиќ вели дека додека сите зборуваат за потребата од организирање на состаноци преку Интернет со партнерот со кој не можеме да видиме во живо, односно да имаме виртуелна вечера и да пиеме вино, повеќето игнорираат нешто многу важно, а тоа е да се зборува за коронавирусот. Наместо тоа, паровите го игнорираат, убедени дека ова ќе ја зачува врската и ќе ги фокусира нивните мисли на попозитивни работи. Но, тиа е погрешно за секој, па и за овој емотивен однос.

„Зборувањето за оваа криза е важно и неопходно, затоа што им овозможува на партнерите да излезат од тоа посилно“, тврди таа.

Пандемијата е како криза за какви било односи, што значи дека партнерот се очекува да биде поддршка, за полесно да ја надмине ситуацијата. Бидете поддржувачи едни на други Не е суштината да се преправате дека вирусот не постои, да се смени темата и да се сврти приказната на другата страна, туку напротив, да се зборува за тоа, да се прашуваме едни со други како се чувствуваме, што ве плаши, како ја гледате иднината.

Друга работа што, како што вели Јована, треба да се потенцира сега во однос на далечината е постоењето на долгорочни планови.

„Она што е веројатно најтешката работа во врска со коронавирусот е неизвесноста и секоја неизвесност може да влијае на врската, затоа што никој не знае точно колку ќе трае ова. Затоа сме вознемирени и нервозни. Се прашуваме кога повторно ќе го видиме нашиот партнер, и никој не може да ни даде прецизен одговор. Ние сме исплашени и збунети. И затоа е важно да имате долгорочни планови, а не краткорочни, затоа што поверојатно е дека нема да можеме да одиме на море или да започнеме бизнис оваа година, но ајде да планираме да патуваме во Куба или Париз, да започнеме со заеднички проект… да одржуваме заедништво и како двојка да успееме да расте, развива“, заклучува таа.

Прочитајте и: Како да се соочите со партнерот кој ве изневерил?

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време