Дали имате свој тип на момче или девојка? Постојат фактори кои го дефинираат тоа

Постои онаа позната изрека во љубовта „сите имаме тип“. Ова момче нè привлекува, без разлика дали станува збор за панкер, рокер, нечија боја на коса или нешто слично. Тип е, може да се каже, одреден фактор што нè привлекува кон некого.

Според тим истражувачи кои спроведоа истражување на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, всушност постои причина зошто луѓето ги привлекуваат партнери со специфични карактеристики. Студијата, објавена во „Журнал за личност и социјална психологија“, вклучува анализа на над 1.000 хетеросексуални парови и во сегашните и во поранешните врски.

Истражувачите кои ја спровеле студијата откриле дека луѓето најверојатно споделуваат три работи со минатите партнери: слични физички карактеристики, слични нивоа на интелигенција и слично образование и религиозно потекло.

Постојат многу теории за тоа зошто најмногу нè привлекуваат луѓе со кои споделуваме слични одлики. Многу од нив се фокусираат на мислата дека околностите ги наведуваат луѓето да бидат во сличен круг на потенцијални партнери, како населбата во која живеат или училиштето во кое одат. Се чини дека ова е главниот фактор што се докажа и во оваа студија.

„Поранешните партнери со одредени испитувачи беа многу слични во варијабли како што се образованието, религиозноста и интелигенцијата, но овој вид на сличност се должеше целосно на училиштето што го посетувале“, заклучува студијата.

Имајќи го тоа на ум, прво се оценува каков тип сте вие и кои се вашите карактеристики (што ви се допаѓа, а што не) и затоа се бара партнер кој е најмногу сличен на вас и кој ви одговара во сите овие карактеристики.

Прочитајте и: Забавна математика: Кога пристигнува вистинската љубов?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време