4 совети за тоа како да се одржи независноста во долга врска

Фото: Pexels

Во љубовта, многумина често забораваат на сè, освен него / неа и сакаат да поминуваат време заедно што е можно повеќе и ова е разбирливо, но исто така е важно да најдете малку време за себе.

Функционалните долги врски се она кон што повеќето луѓе се стремат. Сепак, понекогаш е лесно да се занесете премногу и да ѝ посветите скоро сè на личноста што ја сакате. Затоа е важно да го откриете тоа и да се вратите на себе, односно да си посветите време на себе, што не значи дека ја сакате другата личност помалку.

Ви донесуваме неколку совети за тоа како да останете независни во долга врска.

Разберете дека другата личност ве сака поради вас

Личноста со која сте во врска не е заљубена во времето што ѝ го посветувате или гестовите што ги правите. Таа се вљуби во вашата личност. Затоа, не заборавајте да го негувате она во што верувате, продолжете да бидете подеднакво амбициозни и посветени на своите цели над оние што ги имате заедно.

Не заборавајте на вашите пријатели

Да, нашиот партнер во долга врска станува наш најдобар пријател. Сепак, не треба да ги забораваме пријателите што ги имавме пред него и да изгубиме контакт со нив. Негувајте ги сите врски и ценете ги пријателите што се со вас. На сите им требаат пријатели и никој нема да ве обвинува ако поминете неколку ноќи неделно со нив, наместо со партнерот.

Не правете компромис

Многумина ќе речат дека компромисите се неизбежни за квалитетна врска, но клучот е во рамнотежата. Секоја врска бара мали компромиси, но тоа не значи дека треба да се откажете од вашите планови и убедувања затоа што вашиот партнер не се согласува со нив или има различно гледиште за одредени работи.

Живејте одвоени животи

Не мора да правите сè во животот заедно. Понекогаш е добро да имате малку време за себе или да имате хоби што ќе биде само ваше. На овој начин ќе се поврзете со себеси, ќе имате повеќе теми за разговор, а времето поминато заедно ќе ви се чини уште попосебно.

Прочитајте и: Како да спречите неверство на партнерот?

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време