Истражување: Мажите повеќе пристапуваат кон русокоси

Која е причината?

Имено, научниците од Универзитетот во Вестминстер испраќале волонтери во три лондонски ноќни клубови неколку недели по ред, но секој пат со различна боја на коса – како русокоси, бринети и црвенокоси. Задачата на девојките беше да ги запишат реакциите и интересот на машкиот пол: колку мажи им пристапиле, со каков упад и што им предложиле. После тоа, тие повторно се вратиле во клубот и ги замолиле додворувачите да ги погледнат нивните фотографии во сите три изданија и да ги оценат.

Резултатот од истражувањето беше многу интересен: иако најмногу им приоѓаа на девојките додека беа русокоси, мажите признаа дека биле повеќе фасцинирани и заинтригирани, па дури и малку исплашени (што се однесува до приближувањето), како бринетите. Терминот „глупава русокоса“ очигледно беше длабоко вкоренет во нивната свест, па им приоѓаа на девојките по инерција, кои ги оценија како помалку интелигентни и полесни за освојување.

Тие имаа најмал успех како црвенокосите: пристапија кон истата девојки како русокоси 60 пати, како бринети 42 пати, а како црвенокоси само 18 пати. Истражувањето не е ново, но откако било спроведено пред неколку години не се промениле многу работи. Русокосите се перцепираат како порелаксирани, отворени и подготвени за сексуални авантури, додека црните жени страдаат од впечаток на сериозност, воздржаност, па дури и малку студенило и им се восхитуваат на оддалеченост.

Прочитајте и: Овие 20 знаци ви кажуваат дека сте ја пронашле својата сродна душа!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време