Еве зошто е важно да се гушкате на почетокот на врската и по сексот

Повеќето луѓе сакаат гушкање. Без разлика дали станува збор за нежен пријателски допир, љубовен или размена на нежност со домашни миленици, сите ќе се согласат дека галењето нема замена.

Според психолозите, ние учиме за важноста на галењето кога сме многу млади. Со галење, нашите родители ни покажуваат дека сме сакани, згрижени и дека се грижат за нас. Растејќи и интимно поврзувајќи се со партнерите, луѓето не престануваат да бараат еднаква потврда дека другите се грижат за нив. Затоа, гушкањето е многу важно за повеќето луѓе кога станува збор за романтични врски. Покрај ова чувство на сигурност, се покажа дека гушкањето го намалува стресот и има корисен ефект врз менталното здравје. Слично на тоа, истражувањето покажа дека споделувањето нежност е многу важен фактор кога станува збор за стабилноста и сериозноста на врската.

Галењето во раните фази на врската ги зближува луѓето и ја прави врската посилна

Експертите велат дека луѓето кои повеќе се допираат и галат на почетокот на врската имаат поголеми шанси за долготрајна и силна љубовна врска. Галењето ослободува окситоцин во телото, што обезбедува чувство на удобност и ги поврзува луѓето. Луѓето кои на овој начин редовно разменуваат нежности, си покажуваат едни на други дека се сакани, поврзани и пожелни. Покрај тоа, галењето се покажа како најдобар лек за кавги и расправии.

Галењето по секс дополнително ги поврзува луѓето

Се покажа дека паровите кои разменуваат нежности по сексот имаат поголема поврзаност од оние кои не го прават тоа. Имено, за време на сексот се ослободува окситоцин, кој нагло се намалува по оргазмот. Ако сакате да го продолжите чувството на удобност и поврзаност со вашиот партнер дури и по секс, едноставно препуштете се на нежни допири.

Прочитајте и: Секс за време на менструацијата: Дали е безбеден и како да се практикува?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време