Заблуди за акните: 10 митови за кои веруваме дека се вистина

Нега на лице

Заблудите за акните се присутни во нашите животи откако ќе ни се појави првото мозолче на нашето лице. И конечно ги одвојуваме митовите од вистината.

Акните се воспалителна состојба на кожата предизвикана од затнати пори. Акните најчесто се појавуваат на лицето, но можат да бидат присутни и на рамената, градите, рацете и грбот. Оваа состојба не треба да се лекува самостојно, туку само со помош на специјалист.

Дали акните се карактеристични само за тинејџерите, дали апчињата за контрацепција ја спречуваат оваа состојба и дали чоколадото промовира појава на акни се само дел од прашањата кои секој од нас барем еднаш ги поставил. Ви ги носиме одговорите подолу.

Митови за акните

Акните се тинејџерски проблем

Вистинито и лажно. Акните навистина ги погодуваат тинејџерите, но може да се појават и кај возрасните (по 25-годишна возраст). Се проценува дека помеѓу 14 и 54% од жените имаат акни во зрелоста. Во 80% од случаите на акни кај возрасни жени, се работи за постојани акни кои се појавиле во адолесценцијата. Во други случаи, тоа е повремена појава на акни.

Акните го погодуваат само лицето

Неточно. Лицето е местото каде што најчесто се појавуваат акни, но може да бидат зафатени и грбот, па дури и торзото. Кај возрасните жени, појавата на акни на грбот во однос на лицето се јавува во 50% од случаите.

Акните се хормонски проблем

Точно, но… се случува на кожата, не во крвта. Имено, акните се појавуваат кога има нарушување на нивото на андрогените хормони кои циркулираат во крвта. Клетките на кожата, како и клетките на лојните жлезди, носат андрогени рецептори. Ова предизвикува зголемено лачење на себум, што предизвикува затнати пори и акни. Имајте на ум дека помеѓу 65 и 78% од жените имаат предменструални акни, а повеќето од нив немаат хормонални абнормалности.

Апчиња за контрацепција ги спречуваат акните

Погрешно. Само пилулата што комбинира антиандроген помага да се ограничат појавата на акни и не се препишуваат поради нејзините контрацептивни својства, туку поради неговите антиандрогени својства како дел од третманот на акни. Во други случаи, оралните контрацептиви или немаат ефект врз акните, или имаат негативен ефект бидејќи состојките во пилулата може да ги влошат акните. Затоа, лице со проблематична кожа треба да се консултира со гинеколог пред да почне да користи контрацептивни таблети.

Заблуди за акните – чоколадото и појавата на мозолчиња

Ниту точно ниту лажно. Штетната улога на одредени видови храна кај болните од акни сè уште се истражува. Според некои студии, чоколадото не ги влошува акните. Од друга страна, дерматолозите предлагаат намалување на млечните производи на лицата со проблематична кожа. Совет е вашата исхрана да ја засновате на свежо овошје и зеленчук.

Стресот влијае на појавата на акни

Точно, но… Емоционалниот стрес е една од можните причини за појава на акни, но кај повеќето луѓе со акни, тој се јавува далеку пред некој поголем стрес (во тинејџерските години).

Митови за акните – сонцето ја намалува појавата на мозолчиња

Вистинито и лажно. Изложеноста на сонце има антиинфламаторно дејство, а појавата на исончана кожа помага за камуфлирање на воспалителните процеси.Но, во исто време изложувањето на сонце доведува до зголемување на дебелината на епидермисот, што ќе ја влоши состојбата на кожата.

Акните не треба да се допираат

Вистина. Понекогаш е тешко да се контролира, но стискањето на акните неминовно доведува до зголемување на воспалението, а со тоа и до влошување на состојбата на кожата.

Митови за акните – мозолчињата се резултат на лоша рутина за нега

Тоа не е сосема точно. Нанесувањето на премногу мрсни козметички производи на кожа склона кон акни може да ги влоши веќе постоечките акни, но едноставната лоша рутина за нега на кожата не може да биде единствената причина за појава на акни.

Шминката влијае на појавата на акни

Погрешно. Дури се препорачуваат производи за шминка погодни за кожа склона кон акни за камуфлирање на лезиите и со тоа подобрување на самодовербата, која често се оштетува кај тинејџерите или возрасните со акни. Сепак, апсолутно е неопходно да се користат специјализирани производи за шминка, специјално развиени за кожа склона кон акни.

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе