No-Makeup Makeup Look: Едноставни чекори за природна шминка!

Лесен начин на шминкање кој ја истакнува вашата природна убавина!

Денес преовладува трендот на природна шминка и секој ден го фаворизираат се повеќе жени кои бараат природен и непретенциозен начин да ја покажат својата убавина без претерување.

Ајде да видиме како можеме да го постигнеме овој лесен изглед во лесни чекори.

Чекор 1: Подгответе ја кожата

Основата на изгледот без шминка е здрава и блескава кожа. Започнете со крема за хидратација на кожата и создавање мазна и здрава основа. Потоа користете лесна пудра или BB крема за да и дадете на вашата кожа изедначен тон без да го скриете нејзиниот природен изглед. Нанесете со нежни движења, користејќи сунѓер за шминка или прсти.

Чекор 2: Очи

За едноставен, природен изглед на шминката на очите, изберете светла, природна нијанса на розова или бронзено кафеава боја и нанесете ја на капакот. Користете мека четка за добро да ја измешате сенката за изедначен ефект. Потоа користете проѕирна или кафена маскара и нанесете светол ајлајнер во природни нијанси по должината на линијата на трепките.

Чекор 3: Природно руменило

Руменилото треба да создаде природна боја на образите, без да предизвикува силни контрасти. Изберете природна, нежно розова или праска боја и нанесете нежно за здрав и природен ефект.

Чекор 4: Усни

За усни, изберете боја која е слична на вашата природна боја на усни. Бледо розова или „nude“ боја е идеална за суптилен и природен ефект. Можете исто така да користите сјај за усни за да ги одржувате усните влажни и сјајни.

Чекор 5: Хајлајтер

За да го комплетирате изгледот, користете хајлајтер на области кои природно светат во текот на денот, како што се центарот на челото, носот и образите. Ова ќе додаде здрав сјај на вашето лице без да создаде премногу сјаен ефект.

Со комплетирање на овој водич за изглед без шминка, ќе забележите дека резултатот е свежо и природно лице кое ја истакнува вашата вистинска убавина.

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе