Дали миењето коса секој ден е штетно? Еве што велат експертите!

Дознајте од прва рака!

Уште од мали нозе сме научени дека секојдневното миење ја прави косата потенка, скалпот ни станува помрсен и косата почнува да ни опаѓа. Но, дали е навистина така?

И покрај сите симптоми (чешањето на скалпот, губењето на волуменот и обликот), повеќето од нас избегнуваат да ја мијат косата секој ден. Некои дури избегнуваат да ја мијат косата повеќе од еднаш неделно. Но, дали е ова најздравата опција?

Кожата е нашиот најголем орган кој врши голем број важни функции:

-метаболизам

-одржување на телесната топлина

-заштита на ткивата, органите, нервите…

Косата е всушност додаток на кожата што расте од фоликулите – сложен дел од структурата на самата кожа. Во мембраните, герминативните клетки синтетизираат кератин – главниот протеин за косата. Целата кутикула на косата се состои од кератински лушпи.

Фото: Getty Images

Мускулот кој ја крева косата се контрахира и ја подигнува косата – чувствуваме кога косата ни се „наежи“. Лојните жлезди произведуваат масла кои ја обвиткуваат косата и ја штитат. Каналот на лојната жлезда е насочен кон фоликулот на косата.

И додека остатокот од телото (кожата) се мие секојдневно, тоа не е случај со косата. Дали треба да ја миете косата секој ден или не?

Миење коса секој ден – да или не?

Лојните жлезди лачат себум кој ја штити косата и доколку е квалитетен не се лепи и рамномерно се распоредува низ косата. Кога не се лачи доволно себум, скалпот станува сув, ронлив, а косата е безживотна и пука.

Кога ја миеме косата, го измиваме и себумот, оставајќи ја косата без заштита. Но, нејзиниот квалитет е под влијание на надворешни фактори: воздухот, изложеноста на сончева светлина, прашината… Загадениот воздух ја оштетува косата, додека топлиот воздух ја суши. Сончевите зраци ја сушат косата, а прашината и самиот воздух може да содржат тешки метали и други штетни материи. Ова влијае на квалитетот на себум што се лачи. Имено, себумот ги апсорбира честичките прашина со алергени и токсични материи.

Колку често треба да ја миеме косата?

Нашето тело има природен механизам за самопрочистување, но општеството диктира други правила на однесување. Она што се препорачува е миење на косата по потреба. За мажи се препорачува секојдневно перење, а за жени на секои два дена.

Мит е дека миењето на косата често предизвикува опаѓање на косата. Просечниот човек губи околу 100 до 150 влакна на ден, а на тоа место растат нови влакна. Личноста која ја мие косата еднаш неделно ќе забележи поголем процент на опаѓање, но тоа само значи дека „мртвите“ влакна се на главата подолго време.

Миење на косата секој ден и како да се грижи за неа?

Еден од начините да престанете да ја миете косата секој ден е да ја изберете вистинската и правилната нега. Современите средства не ѝ штетат на косата и не доведуваат до пролевање во жиците. Топлиот воздух од фен, фигарото и пеглата за коса и штетат.

Кои алатки треба да се користат?

-Хранливи маски;

-Средства со хијалуронска киселина;

=Заштитни препарати со витамински комплекси растворливи во масти

-Масла како кокосово и арганово масло

Можете да ја минимизирате штетата од користење на фен за коса на следниов начин:

Измијте ја косата пред спиење, а наутро навлажнете ја и обликувајте ја. Мократа коса не треба да се стилизира.

По фарбањето потребно е да се нахранат косата и скалпот. Користете регенеративни маски на секои два до три дена.

Кога ја обликувате косата (пегла, фигаро, фен), користете производи кои ја обновуваат и штитат косата. На пример, спрејови за заштита од топлина – тие формираат филм и нема да дозволат прамените да се исушат.

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе