Отмен, практичен и елегантен: Шест правила со кои вашиот дом ќе изгледа како од списание

Уникатни дизајни и ентериери

Фото: Пинтерест

Планирате да го уредите вашиот ентериер во кој сакате да додадете доза на елеганција? Со следните шест совети и скромен буџет, тоа можете и да го направите, а еве што советува дизајнерката Шерил Ејсен…

Три е магичниот број 

Шерил советува да ја украсите вашата омилена просторија со три уметнички дела кои можете и сами да ги направите. Сè што ви е потребно се три слики и три рамки во различни големини кои ќе го разиграат просторот.

Голем тепих

Доколку сакате визуелно да ја проширите просторијата, еве што советува дизајнерката:

Неутралната палета на бои, огледалото зад каучот и огромниот “бушав” тепих ќе ја направат вашата мала соба да изгледа поголемо”.

Помалку е повеќе

Не претерувајте со детали – полиците со малку книги, една вазна или неколку предмети делуваат отмено и скапо. Обрнете внимание предметите да бидат со различна боја и облик, а доколку имате празен агол во вашиот дом, едноставно поставете удобна столица и направете си мини катче за читање.

Еден ѕид во темна нијанса

Најевтиниот начин да ја направите здодевната просторија да изгледа како отмен француски будоар е да акцентирате еден ѕид во темна боја или да го прекриете со потемни тапети. Ваквиот необичен и нагласен ѕид ќе ѝ даде топлина и скапоцен изглед на собата.

Осветелен простор

Светлите простории се синоним за елеганција и отменост, но за истите да не изгледаат монотоно, освежете ги со интересни перничиња во црно-бела или друга интересна шара.

Различни стилови

Шерил обожува да го уредува просторот во неутрални бои, додавајќи бои, текстури и детали. Нејзината омилена комбинација на бои се белата, сивата и беж нијансата. Исто така, таа претпочита да меша различни форми и облици како на пример две бели столици од кои едната е во модерен дизајн, а другата изгледа многу стилски.

Фото: Пинтерест
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време