За време на реновирањето на станот, обрнете внимание на овие осум работи

Реновирањето на стан е скап, понекогаш сложен процес што не може да се заврши за неколку дена.

Најдобро е кога сите соби се распоредени во краток временски интервал. При изборот на материјали, треба да обрнете внимание на нивниот квалитет. Тешко е да се најдат сигурни решенија кои се истовремено евтини. Купувањето достапен материјал обично е лош обид за заштеда бидејќи исправувањето на грешките и неправилностите ќе чини двојно поскапо. Достапните цени ги мамат клиентите и се случува зад нив да стои материјал што не е добар за здравјето.

Овие делови од станот бараат поголема инвестиција и вреди да се потроши поголема сума пари при нивно уредување.

Под

Заменувањето на подните подлоги со слаб квалитет е обично скапо и комплицирано, па првично треба да одвоите поголема количина. Пред да изберете материјал и боја, важно е да се измери потребната површина. Поправањето на дупките ја продолжува работата, а слабиот естетски ефект ќе го поништи целиот напор претходно вложен за време на реновирањето.

Кога го поставувате подот во кујната и бањата, најдобро е да изберете керамички плочки. Водата брзо и лесно ги уништува скоро сите други подлоги. Квалитетниот ламинат е многу соодветно решение за обложување на други подни површини.

Тапети или квалитетна боја за ѕидови

Дизајнерите препорачуваат поквалитетни тапети или ѕидни бои, а нивната цена е малку поголема. Полесно се применуваат квалитетни бои и потребна е помала количина за да се постигне посакуваниот ефект. Тие не бледнеат на сончева светлина и не предизвикуваат алергиски реакции. Поскапите тапети е потешко да се оштетат.

Радијатори

Зимата е идеален период за промена на радијаторите затоа што тогаш е најлесно да се утврди дали постојните функционираат правилно. Ако се променат во текот на летото, треба да купите докажани модели, а тие се поскапи. Последователната замена на инсталираните радијатори бара дополнителни инвестиции поради набавка на нови цевки, што дополнително го отежнува процесот и ги зголемува планираните трошоци.

Сите квалитетни радијатори имаат регулатор на температура кој помага во одржување на посакуваната топлина и заштедува енергија во зависност од временските услови.

Бања

Тоалетното казанче може да биде најслабата точка во бањата. Поевтините модели брзо ја менуваат бојата, а внатрешните дефекти не се невообичаени.

Кога инсталирате тоалетни казанчиња зад плочки, неопходна е опрема со врвен квалитет за да се избегнат сериозни проблеми. Поскапите модели имаат антибактериски слој.

Хидроизолација и вентилација

Пукањето на цевки во ѕидот е потенцијално голема опасност затоа што е тешко да се утврди каде е штетата. За реновирање на водоводната и канализационата мрежа се потребни материјали со врвен квалитет и работа на експерти. Ова ја намалува можноста од поплавување и оштетување на соседниот стан.

Хидроизолацијата е еден од најважните сегменти за реновирање на станот и бара многу експертиза и претпазливост. Капките вода се наоѓаат во најситните пукнатини, а санирањето на штетата е тешко и одзема многу време.

Добриот систем за вентилација во бањата е еден од главните услови за заштита на овој дел од станот од мувла.

Најдобрите аспиратори за соодветна вентилација на бањата и кујната можете да ги најдете во Техноклима.

Дрво и дрвени конструкции

Предмети со сомнителен квалитет, како што се врати или мебел, најчесто се оштетуваат наскоро по инсталацијата. Тие дури можат да бидат опасни по здравјето поради хемиските супстанции што се користат при нивната обработка.

Најдобар материјал е бор. Има мека текстура, ограничена разновидност на бои, е добар изолатор на звук и е поевтин од другите сигурни материјали.

Алат

Успешното завршување на работата зависи од квалитетна алатка. Не е многу поскапо од додатоците со просечни или пониски перформанси. Треба да го чувате по реновирањето, во случај работите да тргнат наопаку во иднина. Ова исто така важи и за парчиња мебел што се вишок по склопувањето, така што тие служат како резерва. Непотребните рачки и другите делови служат добро доколку се појави штета.

Приклучоци

Врвниот квалитет се зема здраво за готово, бидејќи тоа е клучно за одржување на безбедноста на луѓето и имотот. При инсталирање, треба да се внимава нивниот број да биде доволен за сите уреди што ќе се користат во просторијата.

При инсталирање, треба да ангажирате експерт за да ја завршите работата ефикасно и безбедно.

Прочитајтe и: Еве како да ја намалите влажноста во просторија без апарат за сушење

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време