Внатрешен дизајн: Жолти детали за подобро расположение

Познато е дека жолтото е поврзано со сè што е убаво, светло, весело и позитивно, некои дури го нарекуваат сончево, бидејќи е топло и се верува дека привлекува убави работи во животот. Кога станува збор за ентериерот, жолтото создава чувство на топлина и удобност, па затоа стана многу популарно во домовите.

Жолтите sидови, теписи во златни тонови, ламби, перници, кревети и други детали во нијанси на сончева боја ја стимулираат мозочната активност и ги охрабруваат луѓето да комуницираат подобро. Успеваат во тоа, затоа што луѓето опкружени со „среќен“ ентериер се позадоволни и енергични, а тоа им го пренесуваат и на другите. Сепак, ова не треба да се претерува, бидејќи жолтата боја може многу лесно да има контра-ефект врз луѓето. Истражувањата покажуваат дека луѓето опкружени со премногу жолто често го менуваат расположението, се нервозни, а бебињата кои спијат во простории со „премногу вештачко сонце“ плачат повеќе.

Во никој случај не се препорачува целата соба да биде жолта. Напротив, користете ја за да „осветлите“ темни простории со жолти детали или нежен жолт ѕид. Насликајте мали и недоволно осветлени простории во беж-жолта боја. Жолтите парчиња мебел одлично се комбинираат со беж sидови, или со некоја друга нежна, кремаста боја, како светло сива боја. Ако сакате да користите богати и светли нијанси на жолто, нека бидат помали детали како што се вазна, ламба, тепих, огледало, ѕиден часовник, рамки за слики или завеси. На овој начин ќе внесете радост и подобро расположение во домот, што денес навистина ни треба!Прочитајте и: Цвет со необична убавина: Носи богатство, впива негативна енергија и го штити домот од лоши духови!

 

 

 

 

ФОТО: Getty Images, Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време