Внатрешен дизајн: 5 грешки кои можат да направат просторот да изгледа старомодно!

Совети од експерти

Организирањето простор за живеење никогаш не е лоша идеја, но кога станува збор за опремување со нов мебел и украси – можно е да се прават грешки што ќе го направат „конечниот резултат“ да изгледа старомоден.

Светски познати експерти за внатрешно уредување ги издвоија грешките што доведуваат до оваа непожелна ситуација.

Купување користен мебел

Ако имате доволно среќа, можете да го пронајдете вистинското богатство по пристапни цени во продавниците или рекламите со користен мебел. Меѓутоа, ако го купите вашиот мебел или украси исклучиво на пазарите, вашиот дом наскоро би можел да има старомоден изглед.

За да се избегне ова, дизајнерите на ентериер ве советуваат да го комбинирате вашиот вреден плен од пазарите со понови парчиња, што ќе создаде интересна и еклектична мешавина на стилови што во никој случај не остава старомоден впечаток во просторот.

Купување трендовски мебел и украси

Наспроти претходното, купувањето мебел и украси по најновата мода може да предизвика и контраефект. Како што истакнуваат дизајнерите на ентериер, најголемиот проблем со моментално многу популарните парчиња мебел и украси е што тие имаат одреден рок на траење, поради што просторот за живеење ќе заземе старомоден изглед за само неколку сезони.

Решението за овој проблем во дизајнот на ентериер лежи во набавка на класични парчиња мебел и украсни елементи кои, на долг рок, се во состојба да се справат со некои нови, претстојни трендови во светот на дизајнот на ентериер.

Простории со слаба светлина

Иако често е во позадина, осветлувањето е клучно за совршено уредување на просторот за живеење. Ако на просториите им недостасува природна светлина или имате само една ламба која не нуди оптимална осветленост, просторот како дневна соба може да изгледа дотраен.

Со различни типови на осветлување кои директно ја рефлектираат светлината, секоја просторија ќе изгледа привлечно и модерно.

Преголема концентрација на мебел во просторот

Не само што оние што живеат во помали простории за живеење треба да избегнуваат собирање премногу мебел, истото правило важи и за оние со поголеми квадратури. Голема просторија со куп мебел и украсни елементи е во состојба да изгледа збунувачки и на крајот старомодна.

Според дизајнерите на ентериер, секогаш треба да се воздржуваме од обид да го искористиме секој метар квадратен простор по секоја цена. На крајот на краиштата, просториите со неколку клучни елементи ќе го направат вашиот простор за живеење да изгледа модерно и современо, со можност да истакнете индивидуални парчиња мебел или украсни елементи, што инаку би станало невозможно.

Користење темни бои

Тросед од црна кожа, темно кафеавиот мебел од цврсто дрво и бургундските sидови не се најдобро решение. Ако се потпирате исклучиво на палета со темни бои, вашиот простор неизбежно ќе изгледа старомоден, а вие ќе го избегнете ова со комбинирање на светли нијанси што ќе создадат интересен контраст. На крајот на краиштата, парчињата мебел во темни бои како кауч, маса или ѕlид се во можност да истакнат просторија само ако остатокот од елементите во него пристигнат во палета на светла боја.

Прочитајте и: Животен простор приспособен за потребите на децата, но со стил!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време