Три совети како БИЛКИТЕ да го преживеат вашиот ОДМОР: Бидете без грижа!

Знаеме дека растенијата бараат секојдневна посветеност, но што ќе направиме кога одиме на одмор.

Грижа за растенијата додека сме на одмор
Постојат неколку едноставни трикови

Соберете ги заедно
Ако ги соберете сите ваши растенија, ако е можно, тие создаваат своја мала клима. Нивната микроклима може да им помогне да напредуваат и тие ќе бидат подобро одржувани додека сте на одмор.

Не ги оставајте на директна сончева светлина
Јакото сонце ќе ја исуши нивната земја и нема да можете веднаш да ги преместите. Затоа е најдобро да изберете место надвор од дискретно светло.

Наводнете ги растенијата пред да одите
Пред да одите на пат, најдобро е да ги наводните растенијата добро. Можете да ги ставите во бања и добро да ги истуширате. И потоа оставете ги добро да исцедат. Растенијата темелно ќе се залијат и треба да бидете смирени во следните неколку дена.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време