Совети за уредување – Претворете го вашиот дом во релаксирано катче кое ќе претставува вистинска оаза на мир

Дозволете да влезе светлина во просторот

Во секојдневието исполнето со динамичен живот кој создава стрес, стремеж е домот да стане место кое ќе релаксира и ослободува од напнатост.

Создадете простор
Просторот не треба да биде пренатрупан, бидејќи тоа може да предизвика чувство на теснина и анксиозност. Доколку немате многу простор на располагање, употребете техники тој да изгледа визуелно поголем.

Отстранете го нередот
Доколку има во домот расфрлани работи и не е среден, тоа само го поттикнува чувството на хаос и немир и во нашите мисли.

Создадете слободни патеки без препреки
Движењето до било кое место во домот треба да биде непречено и со леснотија. Тоа ќе овозможи во него да се чувствуваме слободни, без разлика во кој дел од него се наоѓаме и која активност сакаме да ја направиме.

Светлина во ентериерот
Дозволете да влезе светлина во просторот, која ќе овозможи просторот да изгледа поголем, но и самиот амбиент ќе биде послободен и релаксирачки.

Внесете природа во домот
Растенијата го прочистуваат воздухот, го намалуваат стресот и делуваат позитивно на еланот на домашните.

Убава фокусна точка
Во центарот на вниманието нека биде некој елемент што побудува кај вас позитивни чувства и расположение.

Поедноставни шеми на бои
Избегнувајте во просторот да има преголем број на бои и мотиви. Ова особено важи за поинтензивни бои, кои создаваат голем контраст и кои ќе допринесат погледот да ќе биде „расфрлан“ насекаде, што ќе ја отежне релаксацијата.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време