Прекрасни сукуленти како украс за секој дом

Растенија со необичен и ефективен изглед.

Малкумина слушнале за сукуленти. Поради нивната убавина и невообичаеност, тие ги привлекуваат погледите на многу љубители на растенија и веруваме дека знаете дека се лесни за одржување и бараат малку грижа. Но, сепак им треба одредена грижа. Што е најважно, внимавајте да не ги полевате премногу бидејќи не сакаат многу вода. Пред повторно наводнување, проверете дали земјата е целосно сува, бидејќи премногу вода може да предизвика гниење на корените.

Исто така, проверете дали имате добра дренажа, и кога ставате сукуленти во стаклена вазна или терариум, не заборавајте да ставите камења на дното што ќе ја апсорбираат вишокот вода.

Најдовме прекрасно средени сукуленти кои лесно можете да ги направите дома со малку напор. Покрај вазни и тегли, сукулентите успеваат и на многу други места, затоа не двоумете се да ги ставите во стари чаши или да рециклирате некои шишиња (што ја штити и околината). Играјте наоколу бидејќи можностите се бесконечни, а сукулентите се благодарни растенија и најголемата награда ќе биде за вас додека ги гледате како се размножуваат и растат.

Погледнете неколку идеи за инспирација:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Succulent Plants (@succulentsssss)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Succulent Plants (@succulentsssss)

Прочитајте и: 3 трикови што ќе ја претворат вашата тераса во место од бајките: Поминете го летото во ваша лична романтична оаза!

 

ФОТО: Pexels, Instagram

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време