Никој веќе не ги чува овие работи дома: 11 застарени детали што би требало да ги исфрлите!

Засукајте ги ракавите

Заменете ги овие детали со некои поедноставни или само исфрлете ги – ентериерот ќе почне да дише без нив

Додека се обидуваме да го уредиме домот за да изгледа удобно, елегантно и модерно, често правиме големи грешки. Некогаш причината за тоа е љубовта кон старите работи што ни е жал да ги фрлиме, некогаш одбираме лоши бои, а некогаш ја следиме модата што трае кратко.

Следниве 11 детали треба да ги исфрлите од домот, бидејќи веќе не изгледаат ни убаво ни модерно – потполно се застарени!

1. Седум слонови

Некогаш, секој дом на полицата со книги имаше и седум слонови. Денес овие фигури се сметаат за застарени детали, кои би требало да ги тргнете и да ги замените со некоја поедноставна декорација.

2. Декоративни ладала

View this post on Instagram

Day 15 @houseandhomemagazine BIGGEST MISTAKE @myhousethismonth SOMETHING BEGINNING WITH C – Chinese wall fan It’s not a massive one, but being a fairly impatient person I wanted something on this wall quick and put up a small gallery wall (swipe to see). It was never what I wanted but was a quick and easy option. What I really wanted, after being inspired by @jen_connell_ was a large Chinese wall fan. I finally sourced one on @ebay.ie and I’m in love! I need to learn a little patience in my decorating and hold out for what I really want!! 🙈 Still loving my sideboard from @pieces.ie , hides all my shame behind these doors beautifully!! #myhouseandhome #myhouseandhomemagazine #sideboardstyling #sideboardstyle #chinesewallfan #wallfan #myeclectichome #myseasonalstyling #caringtoshareyourfeed #caretoshareyourfeed #myinteriorsquares #walltowallstyle #interiorstyling #irishinteriors #irishhomes #eclecticdecor #eclecticinteriors #mycolourfulhome #myhousethismonth #treasureseeker

A post shared by Leah (@nest_of_notions) on

Уште еден детаљ од минатото кој прави просторот да изгледа помал. Наместо големи ладала, денес најдобра опција е сетот од три декоративни постери или убава слика.

3. Старински лустери

Познатите лустери со висечки украси денес се заменуваат со поедноставни светла, кои се физички помали, но и понатаму даваат добра светлина.

4. Златни впечатливи детали

Спротивно на верувањето на многумина, овие детали не изгледаат скапо, туку евтино.

5. Низок висечки лустер

Потполно непотребен детаљ во секој дом. И потполно непрактичен.

6. Плочки во две бои

Кога се плочките во прашање, следете го правилото „што поедноставно, тоа подобро“.

7. Милје

View this post on Instagram

Серветка “Asterias” зв‘язана з любов‘ю. Натуральна ниточка не линяє, не деформується., тримає гарно форму. Прикраса та оберіг оселі. Таку серветку можна оформити в раму на контрасне полотно, чи панно на стіну як ловець снів. Завжди є вибір куди і як примінити таку красу! Пробуйте та експерементуйте! Все в ваших руках. Серветка зв‘язана он-лайн з автором @aza.otroshko за що щиро дякую! #серветка #вяжукрючком #doily #doilycrochet #crochet #asterias_doily #екотворчість #екотворчістьвінниця

A post shared by В'язані Вироби Крючком (@handmade_in_vinnytsia) on

Некогаш покриваа сè, од полици до телевизори и перници. Сепак, милјето денес е предмет од минатото кога станува збор за уредувањето на ентериерот.

8. Проѕирни завеси

Рака под рака со милјеата и проѕирните завеси полека заминаа во минатото.

9. Регали покрај целиот ѕид

Ова некогаш беше централниот дел од мебелот во повеќето домови. Денес, нема потреба од нив – многу помалите парчиња се популарни, а притоа, нивната прилагодена големина прави просторот да изгледа поголем.

10. Старински часовници

Нема потреба еден часовник да зазема толку место.

11. Огледало со светилки

View this post on Instagram

Dressing table goals from @gracebeverley / @chezgrez featuring our Penelope Hollywood Mirror. 🤩 Tap to pre-order for a end of July/beginning of August delivery. 🛍 . www.hollywoodmirrors.co.uk .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ .⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #makeupjunkie #makeupartist #mua #mirror #makeupgeek #beautyproducts #beauty #makeupaddict #makeup #dressingtable #vanitymirror #ukmua #vanitytable #makeuptable #vanityroom #makeupmirror #ukmakeupartist #glamroom #muauk #beautybloggeruk #makeupartistuk #ukbeautyblogger #hollywoodmirror #ukmakeupartists #lightupmirror #makeupmirrors #hollywoodmirrors #hollywoodmirrorsuk #gracebeverley #chezgrez

A post shared by Hollywood Mirrors ™️ (@hollywoodmirrors) on

Ова парче мебел треба да остане таму од каде што и потекнало – во студиските шминкерници.

Како да ја уредите дневната соба за да изгледа поголема и полуксузна: 7 одлични трикови!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време