Неверојатен проект во Италија: Погледнете како ќе изгледа комплексот „Куќи на дрво“

Куќичките имаат остра и шпицеста конструкција на поркивот, а направени се од црно дрво и од стакло. Секоја куќичка има од 35 до 45 метри квадратни. Целта е изгледот на куќичката во потполност да се „стопи“ со самиот локалитет и на тој начин да стане составен дел од околината. Секоја куќичка има два ката. На првиот кат се дневната и бањата, додека вториот кат е резервиран за интимност, односно тука се наоѓа спалната соба со извонреден поглед на планинското опкружување.

Комплексот насловен „Куќички на дрво“ наскоро ќе биде отворен, а се наоѓа на Доломитите во Италија.

Станува збор за планински проект зад кој стои миланското архитектонско студио Peter Pichler Architecture, а кој ќе биде во функција на луксузно туристичко сместување. Концептот е базиран туристите да се препуштат на убавините на се она што една планина може да даде, окрепнување за умот и телото.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време