Ентериер: Бетонот како дел од шармантни модерни домови

Совети

Кога станува збор за ентериер, бетонот долго време беше сметан за материјал кој му дава на домот студен и недовршен изглед.

Меѓутоа, индустрискиот стил во последните неколку години стекна голема популарност, така што бетонот стана логичен избор на бројни дизајнери и сè позастапен елемент на модерните ентериери.

Со успешно комбинирање на “топли” и “студени” материјали и употреба на дезени и бои во вистинска количина, дизајнерите успеале да креираат потполн изглед и домови кои изобилуваат со топлина и пријатна атмосфера.

Во продолжение, Ви претставуваме два модерни ентериери во кој бетонот е искористен, со цел да пружи урбана и шик нота на просторот.

Во шармантниот ентериер на првиот стан доминираат бетонски и стаклени ѕидови, дрвени подови како и неутрални и пастелни бои.

Единствениот ѕид во дневната соба му дава впечатлив изглед на ентериерот.

Бетонот е застапен и во главната спална соба, која е поделена од остатокот на станот со стаклен ѕид.

Матните стаклени панели се употребени во кујната и бањата, со цел да обезбедат поголема природна светлина без нарушување на приватноста во домот.

Другиот ентериер се простира на две нивоа на некогашен индустриски простор кој е претворен во мал, но топол фамилијарен дом.

Како контраст и рамнотежа на студените подови од бетон, дизајнерката на овој стан употребила природно дрво со темни нијанси.

Изложените дрвени греди, кујнските ормари и столчињата од дрво му пружаат на овој дом топлина, а за пријатната атмосфера допринесува и каминот, кој е поставен во средишниот дел на просторијата.

Фото: Инстаграм
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време